Kompetencje zawodowe to nie wszystko
2012-10-05 13:39
Kompetencje zawodowe to nie wszystko © shock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kupować czy budować kompetencje pracownika?
Jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w swoim raporcie „Zawody deficytowe i nadwyżkowe w 2011 roku”, w ubiegłym roku zawodem deficytowym, czyli o najwyższej przewadze napływu ofert nad napływem bezrobotnych, był zawód robotnika gospodarczego, a w następnej kolejności: pracownika ochrony fizycznej bez licencji oraz telemarketera. Na rynku pracy za mało też jest pielęgniarek, spawaczy, opiekunów osób starszych czy monterów urządzeń energii odnawialnej. Wśród 15-tu najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się także nauczyciele przedmiotów zawodowych medycznych, asystenci nauczycieli przedszkolnych, technicy automatycy, a także - co ciekawe - tancerze.W 38 zawodach liczba zgłoszonych ofert pracy była identyczna jak liczba zarejestrowanych bezrobotnych, ale aż w 1942 zawodach odnotowano nadwyżkę bezrobotnych nad liczbą zgłoszonych ofert pracy. Na czołowym miejscu w rankingu profesji najbardziej nadwyżkowych znajduje się zawód sprzedawcy, ale na rynku pracy za dużo jest również filozofów, politologów, techników agrobiznesu, filologów (filologia polska i filologia obcojęzyczna), techników żywienia, pedagogów czy specjalistów administracji publicznej.
Eksperci z agencji doradztwa personalnego potwierdzają, że takie tendencje widocznie są również w tym roku. - Polscy pracodawcy poszukują przede wszystkim inżynierów, specjalistów IT i handlowców, ale wciąż istnieje wiele nieobsadzonych wakatów dla pracowników fizycznych. W teorii jest to praca nadająca się dla wielu osób, ale w praktyce pracodawcy poszukują osób, które bardzo dobrze znają się na swoim fachu – mówi Justyna Ścigler z agencji zatrudnienia Manpower.
fot. shock - Fotolia.com
Kompetencje zawodowe to nie wszystko
Jak zauważa z kolei Marta Aserigadu, Manager z agencji doradztwa personalnego Hays Poland, konkurencja na rynku wymusza wąskie specjalizacje. - Zatrudnianie ekspertów znających dogłębnie daną branżę zwiększa szanse na pozyskanie klientów, oczekujących obsługi oraz doradztwa na najwyższym poziomie. Zatem poczynając od usług finansowych po rynek nieruchomości powstają nowe profesje, nie tylko uwzględniające poszczególne branże, ale również poszczególne dziedziny. Przykładowo doradców ds. nieruchomości dzieli się obecnie na ekspertów z dziedziny gruntów, lokali usługowych czy nawet nieruchomości wakacyjnych.
Kompetencje społeczne dają przewagę
Jednak wąska specjalizacja, a nawet duże doświadczenie w danej dziedzinie może być już niewystarczające w rywalizacji o miejsce pracy. Na rynku bowiem jest wielu dobrych kandydatów, o równorzędnych kompetencjach zawodowych, a pracodawcy chcąc przetrwać na konkurencyjnym rynku i w trudnych ekonomicznie czasach muszą powierzyć zadania najlepszym z najlepszych. – Taka sytuacja powoduje, że pracodawcy wśród kandydatów poszukują osób idealnie i najlepiej spełniających ich wymagania. Wśród nich szukają takich, którzy w jakiś sposób wyróżniają się też na tle innych – mówi Justyna Ścigler.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Komentarz usunięty
-
Paweł Pietrzyk / 2014-06-28 16:35:06
Zgadam się z autorem artykułu, że kompetencje to nie wszystko. Obecnie na rynku pracy na jedno wolne stanowisko jest kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu kandydatów, a brak wiedzy czy doświadczenia można szybko uzupełnić uczęszczając na dokształty, kursy czy też szkolenia zawodowe. Ważnymi autami które z pewnością pomogą nam szybko zdobyć zatrudnienie na rynku pracy niewątpliwie są odporność na stress a także radzenie sobie z nim, umiejętność rozwiązywania problemów, pewność siebie, kreatywność, umiejętność pracy w grupie i nawiązywania kontaktów. Ponieważ to wpływa na naszą efektywność. Grupa w której członkowie ze sobą współpracują i będą się dogadywać będzie osiągać lepsze rezultaty niż grupa w której każdy będzie pracował indywidualnie. [ odpowiedz ] [ cytuj ]