eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNadchodzi globalizacja 2.0.

Nadchodzi globalizacja 2.0.

2012-10-05 12:13

Przeczytaj także: Strefa euro: przed nami stracona dekada


Zdaniem ekspertów ACCA dalsza ewolucja globalizacji będzie zdeterminowana przez siły poszczególnych regionów. – Jak wynika z naszych analiz, przedsiębiorczość to najważniejsze hasło przyszłości. Nowe technologie pozwolą mniejszym firmom na skuteczniejszą współpracę, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa będą mogły obsługiwać klientów niezależnie od szerokości geograficznej – mówi Magdalena Hernandez z ACCA. – W takim systemie nawet niewielka firma będzie w stanie kontaktować się bez większych problemów wirtualnie zarówno z klientami, jak i dostawcami w różnych lokalizacjach – zauważa.

Taki system, w którym podstawową komórką będą małe i średnie przedsiębiorstwa, eksperci ACCA określają mianem federacji „światowych sklepikarzy”. Ich zdaniem możemy spodziewać się powstania nowych organizacji biznesowych, które będą w stanie globalnie konkurować z dużymi firmami.

Nie wykluczone, że towarzyszyć będzie temu ujednolicenie przepisów i regulacji w skali całego świata – twierdzą eksperci ACCA. - W ciągu najbliższych 20 lat możemy się z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać choćby unifikacji w dziedzinie sprawozdawczości finansowej, co rozwiązałoby wiele problemów – mówi Magdalena Hernandez z ACCA Polska.

Trendem towarzyszącym globalizacji będzie postępująca specjalizacja. Co będzie jej głównym motorem? Według ekspertów ACCA przede wszystkim oszczędności, wynikające z nierozbudowanej, sieciowej struktury przedsiębiorstw, a także większa odporność na nieprzewidywalne wydarzenia, które dziś tak poważnie testują wytrzymałość dużych korporacji. Z drugiej strony największym firmom będzie coraz trudniej prognozować zmiany, co sprawi że warunki pracy menedżerów będą jeszcze trudniejsze i bardziej stresujące.

Koniec świata osobników alfa

Duże przedsiębiorstwa muszą przystosować się do nadchodzących zmian. - Być może wielkie korporacje, które dominowały w XX. wieku znajdą się w pozycji obronnej. Będą musiały być zdecydowanie bardziej „zwinne” [ang. agile, przyp. red.] – mówi Georg Vielmetter z Hay Group. – To oznacza, że decyzje muszą zapadać szybciej, lokalnie. Tylko odchudzając biurokrację i rezygnując z pionowej hierarchii dzisiejsi giganci będą mogli konkurować z siecią małych firm w tej zmiennej, zdecentralizowanej globalnej gospodarce – dodaje.

Najważniejsze zmiany, z którymi muszą się zmierzyć duże firmy dotyczą sposobu zarządzania. - Jednoosobowe przywództwo, na zasadzie „osobnika alfa”, jest już przeszłością. We współczesnym świecie firmy potrzebują nie heroicznych liderów, z wielkim ego, ale graczy zespołowych, którzy nie postrzegają siebie, jako jednostki dominującej – zauważa Georg Vielmetter. – Skuteczni szefowie firm muszą oddać kompetencje decyzyjne innym, dzielić się nimi i być świadomymi swoich ograniczeń, wynikających choćby z różnic kulturowych – dodaje.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: