eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

2012-10-05 13:54

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował we wrześniu kolejny tym razem trzy-punktowy spadek do poziomu 30 pkt.; podobnie indeks roczny uległ dalszej dwu-punktowej redukcji do 34 pkt. Od czerwca obserwujemy nieprzerwany zjazd obu indeksów w dół, jak w kryzysie sprzed trzech lat. Spadek indeksu kwartalnego jest jednak znacznie bardziej gwałtowny niż rocznego, a od początku trzeciego kwartału indeks kwartalny pozostaje poniżej rocznego.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2012

Oznacza to, że tempo wzrostu w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe niż w pierwszej, może nawet zbliżone do dynamiki sprzed trzech lat, bo oba indeksy osiągnęły już notowane wówczas niskie poziomy. Spowolnienie widoczne jest obecnie we wszystkich wskaźnikach. Po spadkach w pierwszym i drugim kwartale nadal maleje tempo wzrostu produkcji przemysłowej, jeszcze bardziej budowlanej, a w ostatnim miesiącu zaobserwowaliśmy znaczne zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej przy stagnacji zatrudnienia i wzroście bezrobocia. Nie ma co liczyć na popyt wewnętrzny, ani po stronie konsumpcji ani inwestycji, a głównym czynnikiem podtrzymującym wzrost wydaje się być teraz eksport netto.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

Indeks roczny uległ dalszej dwu-punktowej redukcji do 34 pkt


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował we wrześniu kolejny tym razem trzy-punktowy spadek do poziomu 30 pkt.; podobnie indeks roczny uległ dalszej dwu-punktowej redukcji do 34 pkt. Od czerwca obserwujemy nieprzerwany zjazd obu indeksów w dół jak w kryzysie sprzed trzech lat. Spadek indeksu kwartalnego jest jednak znacznie bardziej gwałtowny niż rocznego, a od początku trzeciego kwartału indeks kwartalny pozostaje poniżej rocznego, czyli tempo wzrostu w drugiej połowie roku będzie znacznie niższe niż w pierwszej, może nawet zbliżone do dynamiki sprzed trzech lat, bo oba indeksy osiągnęły już notowane wówczas niskie poziomy. Spowolnienie widoczne jest obecnie we wszystkich wskaźnikach. Po spadkach w pierwszym i drugim kwartale nadal maleje tempo wzrostu produkcji przemysłowej, jeszcze bardziej budowlanej, a w ostatnim miesiącu zaobserwowaliśmy znaczne zahamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej przy stagnacji zatrudnienia i wzroście bezrobocia. Przy spadku płacy realnej sytuacja na rynku pracy wpływa na ograniczenie wydatków konsumpcyjnych ludności, a zatem na tempo wzrostu gospodarczego.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował we wrześniu kolejny tym razem trzy-punktowy spadek do poziomu 30 pkt.

Głównym czynnikiem podtrzymującym wzrost wydaje się być teraz eksport netto, zwłaszcza przy dobrych wynikach sprzedaży na eksport w lipcu, co potwierdzałoby utrzymanie się tendencji odnotowanej w pierwszej połowie roku w rachunku czynników determinujących wzrost gospodarczy. Nie można liczyć na utrzymanie dotychczasowej dynamiki inwestycji przedsiębiorstw, a także na większy napływ inwestycji zagranicznych, który w tym roku uległ zahamowaniu w związku z sytuacją gospodarczą na świecie.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu nadal pikują do poziomów sprzed trzech lat; indeks kwartalny stracił kolejne cztery punkty zniżając się do 18 pkt., a roczny aż pięć punktów spadając do 19 pkt. Spowolnienie tempa wzrostu popytu krajowego widoczne było już w I. kwartale tego roku, a dane za drugi kwartał pokazują już ostre załamanie. Pierwsze miesiące trzeciego kwartału nie pokazują poprawy, a raczej co najwyżej utrzymanie niskiej dynamiki z drugiego kwartału, co sugerują wyniki sprzedaży detalicznej. Wyraźne osłabienie dynamiki konsumpcji indywidualnej nastąpiło na skutek presji ze strony kurczącego się już od pół roku realnego funduszu płac. Ta tendencja może się teraz nasilić, gdy rośnie bezrobocie i nadal maleją place realne.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poziomie 47 pkt.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: