eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

2012-10-05 13:54

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2012


Aktualnie możemy jeszcze liczyć na eksport netto szczególnie po dobrych wynikach z początku trzeciego kwartału, sugerujących utrzymanie tendencji z poprzedniego półrocza, oraz ewentualnie na zahamowanie dalszej redukcji zapasów. W obu przypadkach należy jednak być ostrożny, bo złotówka się umacnia, co jest groźne dla eksportu, a duży spadek wskaźnika PMI sugeruje pogarszające się oczekiwania nowych zamówień, a więc przyszłego popytu, w sektorze przemysłowym. Trudno też w obecnej sytuacji liczyć na wzrost inwestycji, także zagranicznych.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów wykazują stosunkowo wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali. Indeks kwartalny stracił tylko jeden punkt schodząc do 39 pkt, indeks roczny pozostał na poziomie 42 pkt. Indeksy znajdują się poniżej połowy skali, gdyż zarówno w I. jak i II. kwartale br. przedsiębiorstwa odnotowały spadek rentowności oraz płynności, a wynik finansowy za I. półrocze tego roku był wyraźnie niższy w stosunku do osiągniętego rok wcześniej. Wobec pogarszającej się koniunktury trudno liczyć na poprawę wyników finansowych sektora przedsiębiorstw. Po stagnacji w lipcu początek nowego kwartału przyniósł tylko niewielkie ożywienie kredytu korporacyjnego i hipotecznego. Maleją depozyty przedsiębiorstw, które firmy są zmuszone wykorzystywać wobec zaostrzonych, w sytuacji pogarszającej się jakości portfela kredytowego, kryteriów kredytowych przez banki, Równocześnie sygnały stagnacji płyną z danych o znacznym spadku dynamiki zysku sektora bankowego w II. kwartale w porównaniu z pierwszym. Wbrew oczekiwaniom rynku i przy pogarszającej się koniunkturze RPP sztywno utrzymuje wysoki poziom stóp procentowych, co nie zachęca do zaciągania kredytu.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczny indeks finansów pozostał na poziomie 42 pkt.


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny, po wzroście w poprzednim miesiącu, odnotował teraz korektę w dół, malejąc o aż pięć punktów do poziomu 44 pkt. w notowaniu kwartalnym i o dwa punkty do 42 pkt. w notowaniu rocznym. Pogorszenie wynika ze wzrostu bezrobocia, utrzymującej się wysokiej inflacji, oraz rosnącego długu publicznego. Na przewagę indeksu kwartalnego nad rocznym wpływa obecne obniżenie bieżącego wykonania deficytu budżetowego, poprawa bilansu obrotów bieżących, a zwłaszcza salda handlu zagranicznego.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poziomie 47 pkt., a indeks roczny spadł o dwa punkty do 48 pkt., wracając do niskich notowań z I. połowy roku.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy popytu nadal pikują do poziomów sprzed trzech lat


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: