eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeNieruchomości komercyjne: spada aktywność inwestorów

Nieruchomości komercyjne: spada aktywność inwestorów

2012-10-10 13:32

Nieruchomości komercyjne: spada aktywność inwestorów

Budynek biurowy Renaissance w Warszawie © fot. mat. prasowe

Według CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, inwestorzy wykazują coraz większą ostrożność, w wyniku której spada ich aktywność na coraz silniej spolaryzowanym europejskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wraz z rozpoczęciem 15-tych Międzynarodowych Targów Nieruchomości EXPO REAL w Monachium, krystalizuje się trend polegający na koncentracji inwestycji na płynnych aktywach usytuowanych na najważniejszych rynkach, które postrzegane są jako bezpieczne.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2012 r.

Działalność inwestycyjna w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2012 r. spadła o ponad połowę w porównaniu z wcześniejszym okresem, a aktywność inwestorów skupiła się prawie wyłącznie na Polsce i Czechach. Jak pokazują analizy, to Polska jest liderem w regionie - w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. wolumen transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na naszym rynku wyniósł 1,1 miliarda euro.

Polskie firmy z sektora nieruchomości, a także polskie miasta dostrzegają korzyści promowania się się na EXPO REAL, największych w Europie targach branży nieruchomości komercyjnych. W zeszłym roku wystawcy z Polski, których było 45, byli drugą najliczniejszą grupą wystawców po Austriakach (67 wystawców), a przed Holendrami (44 wystawców). W tym roku na tragach swoje stoiska zorganizowało aż 55 firm i miast z Polski.

“Inwestorzy nadal wykazują duże zainteresowanie polskim rynkiem i zależy im na obecności tutaj. Mimo, że wolumen transakcji spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem i proces inwestycyjny trwa znacznie dłużej niż dotychczas, między innymi dlatego, że pozyskanie finansowania dla inwestycji stało się wyzwaniem, jesteśmy świadkami kilku pokaźnych transakcji na naszym rynku” – powiedział Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE. „Do końca roku spodziewamy się sfinalizowania sprzedaży biurowca Warsaw Financial Centre przez CA Immo i Pramerica Real Estate Investors. Wartość tej transakcji szacowana jest na 210 milionów euro. Inne toczące się transakcje to m.in. sprzedaż Platinium Business Park czy centrum handlowego Manufaktura w Łodzi za kwotę 400 milionów euro. Polską interesują się nie tylko inwestorzy z sektora nieruchomości handlowych czy biurowych. Segment logistyczny także przyciąga kapitał – w tym roku mieliśmy w tej branży wielkie transakcje, jak np. sprzedaż portfela Prologis firmie Hines za kwotę 96 milionów euro. Do końca tego roku spodziewamy się finalizacji kolejnych inwestycji. W całym 2012 r. wartość wszystkich transakcji inwestycyjnych na Polskim rynku nieruchomości powinna zamknąć się w kwocie około 2 miliardów euro” – dodał Przemysław Felicki.

Podczas gdy na rynkach strefy euro inwestorzy zachowują ostrożność, w krajach skandynawskich oraz w Wielkiej Brytanii wykazują się większą aktywnością. 20% wszystkich europejskich transakcji inwestycyjnych w pierwszej połowie 2012 r. dotyczyło nieruchomości w Londynie. Stolica Wielkiej Brytanii jest też miastem, do którego kieruje się blisko połowa kapitału napływającego do Europy z innych regionów świata. Jakość i wielkość londyńskiego rynku nieruchomości komercyjnych nadal przyciąga kapitał spoza starego kontynentu. Natomiast udział rynków skandynawskich w całym europejskim rynku inwestycyjnym wzrósł z 14% w 2011 r. do 18% w pierwszej połowie 2012 r.

fot. mat. prasowe

Budynek biurowy Renaissance w Warszawie

Renaissance to obiekt biurowo-handlowy klasy A znajdujący się w samym centrum Warszawy

Sytuacja na południu Europy jest trudna – udział pięciu peryferyjnych rynków należących do strefy euro (Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja i Irlandia) w całościowych obrotach osiągniętych w pierwszej połowie 2012 r. spadł do 4.9%, w porównaniu z 13% w latach 2008-09. Choć na silnych rynkach rentowność inwestycji w powierzchnie najwyższej klasy utrzymuje się na stabilnym poziomie, rentowność na rynkach południowej Europy jest niska. Również w Holandii czy na rynkach regionalnych w Wielkiej Brytanii jest ona słaba. Najlepiej bronią się wyniki osiągane z inwestycji w nieruchomości handlowe położone przy głównych ulicach miast, podczas gdy w ujęciu rocznym rentowność z inwestycji w sektorze biurowym i przemysłowym w całej Europie spadła.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: