Europejski sektor MŚP na rozdrożu
2012-10-16 13:31
Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena II kw. 2012 i prognoza III kw. 2012
Ponadto na wyniki MŚP wpływa szereg czynników cyklicznych i strukturalnych.
- Dostęp MŚP do finansowania pogorszył się w ostatnich miesiącach w większości państw członkowskich i wiele z nich nie uzyskało pożyczek bankowych.
- Wiele wskazuje na to, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych państwach członkowskich nadal znacznie różnią się między sobą.
Przedsiębiorstwa działające w sektorach zaawansowanych technologii i usług opartych na wiedzy uzyskały szczególnie dobre wyniki w zakresie wydajności i zatrudnienia. Szacuje się, że w UE jest 46 tys. MŚP działających w sektorze zaawansowanych technologii i ponad 4,3 mln MŚP oferujących usługi oparte na wiedzy. Obejmują one MŚP produkujące leki lub elektronikę, albo świadczące usługi prawne i rachunkowo-księgowe oraz w zakresie B&R i w przemyśle kreatywnym. Razem stanowią one ponad jedną piątą (21,1 proc.) wszystkich MŚP w UE.
W sprawozdaniu stwierdzono, że tworzenie kolejnych takich przedsiębiorstw powinno stanowić integralną część każdej strategii na rzecz wzrostu i zaproponowano odpowiednie środki polityczne.
Państwa członkowskie UE reagują na problemy MŚP
Liczba krajowych środków politycznych mających na celu wsparcie MŚP wzrastała w ostatnich latach stale i dynamicznie, przy czym w 2011 r. przedsięwzięto o 38 proc. więcej środków niż w 2010 r. Szczególną uwagę poświęcono takim kwestiom, jak:
- promowanie przedsiębiorczości (18 proc. wszystkich środków politycznych),
- promowanie podnoszenia umiejętności i wspieranie innowacji w MŚP (16 proc.),
- poprawa dostępu do finansowania (15 proc.).
Jednak wdrażanie środków pomocy dla MŚP jest wciąż bardzo zróżnicowane. Wiele państw nadal nie stosuje niektórych środków, takich jak stwarzanie drugiej szansy dla przedsiębiorców, którym się raz nie udało, lub uwzględnianie specyfiki małych przedsiębiorstw przy tworzeniu prawa.
Kolejne kroki
Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi, pracuje nad licznymi bieżącymi i przyszłymi inicjatywami mającymi na celu pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom. Rozpoczynający się dzisiaj Europejski Tydzień MŚP inauguruje szereg imprez poświęconych MŚP w całej Europie. Jeszcze w tym roku zostanie również uruchomiony plan działań w dziedzinie przedsiębiorczości – szereg konkretnych działań, które mają na celu pobudzenie przedsiębiorczości w UE. Plan ten, realizowany przez sieć krajowych rzeczników MŚP, będzie uzupełnieniem i rozwinięciem programu „Small Business Act” dla Europy.
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
![Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP [© Adam Gregor - Fotolia.com] Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Bibby-MSP-Index/Inflacja-najwiekszym-wyzwaniem-dla-MSP-248892-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)