Ranking gospodarek świata 2012
2012-10-17 11:03
47 spośród 50 badanych krajów osiągnęło wzrost gospodarczy © freshidea - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ranking gospodarek świata 2011
Aż 47 spośród 50 badanych krajów osiągnęło wzrost gospodarczy. W stosunku do 2010 r. większość wskaźników uległa znacznej poprawie. PKB na osobę zwiększyło z 24 881 USD do poziomu 26 135 USD. Średnie bezrobocie spadło z 8,8% do 8,4%, średni deficyt sfery publicznej spadł aż z 4,6% do 2,8%, handel zagraniczny wzrósł łącznie o ok. 4,5 biliona dolarów, a bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wzrosły o prawie 2 mld dolarów na każde państwo.Te pozytywne informacje mogą oznaczać, że świat odbudowuje się po recesji z 2008 r., nie wchodząc jeszcze w kolejną fazę kryzysu. Jedynym wskaźnikiem, który był gorszy od poprzedniego roku, czyli inflacja, przyspieszyła nieznacznie o 0,2 punktu procentowego.
Największym wygranym tegorocznego rankingu są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi, mając od lat bardzo stabilną gospodarkę, w ostatnim czasie zrównoważyły budżet, obniżyły podatki i utrzymały inflację w ryzach, co zaowocowało wzrostem gospodarczym. To pokazuje, że nawet kraje o dużych wydatkach budżetowych, gdy przyjmą odpowiednią strategię, mogą liczyć na sukces.
fot. freshidea - Fotolia.com
47 spośród 50 badanych krajów osiągnęło wzrost gospodarczy
Nie zaskakuje wysoka pozycja w rankingu państw wschodnio-azjatyckich. Aż 5 z nich znalazło się w pierwszej 10. Oznacza to, że prognozy, jakoby XXI wiek należał właśnie do Azji, nie są przesadzone. Największa gospodarka świata, czyli Stany Zjednoczone, spadła o dwie pozycje, z 7 na 9. Znamienne są spadki tego państwa w kilku pozycjach (wzrost bezrobocia, słaby wzrost PKB, mniejsze inwestycje zagraniczne). Świadczy to prawdopodobnie o tym, że posunięcia administracji prezydenta Obamy przynoszą negatywne skutki.
Czerwoną latarnią rankingu po raz kolejny została Grecja. PKB tego kraju znacząco spadło, deficyt jest niezwykle wysoki, prawie co 5. Grek w wieku produkcyjnym nie ma pracy. W ogonie rankingu znalazły się też inne państwa Unii Europejskiej, jak Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Portugalia czy Irlandia, które niedawno doświadczyły, lub nadal doświadczają kryzysu. Kraje te nadal borykają się z wysokim bezrobociem i niezrównoważonymi budżetami.
Wysoką nadwyżkę budżetową osiągnęły Węgry, co pokazuje, że reformy gospodarcze przynoszą pierwsze efekty. Po latach kryzysu, Węgry mogą w najbliższym czasie liczyć na rozwój gospodarki. Wysoko w rankingu znalazła się Rosja (11 miejsce, wzrost o 9 pozycji). Duża nadwyżka budżetowa, niski deficyt, duże inwestycje zagraniczne i wysoki wzrost gospodarczy, pokazują nam zupełnie inny kraj niż w Polsce mamy w zwyczaju sobie wyobrażać.
fot. mat. prasowe
Ranking 2012
Niestety, według analizowanych wskaźników gospodarczych, Polska nie jest już zieloną wyspą na mapie Europy. Mimo awansu o 2 pozycje i stosunkowo wysokiego wzrostu gospodarczego, rodzima gospodarka nie przedstawia się imponująco, zwłaszcza na tle innych badanych krajów. Nasz kraj nadal boryka się z wysokim deficytem budżetowym, rośnie w bezrobocie (mimo, że spada ono w ujęciu globalnym raportu), udział w handlu międzynarodowym nadal jest niewystarczający. Biorąc pod uwagę prognozy, mówiące o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego w roku obecnym, Instytut Globalizacji prognozuje spadek pozycji naszego kraju w przyszłorocznym rankingu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)