Gaz łupkowy: podatek najwyżej 40-procentowy
2012-10-17 15:11
Gaz łupkowy © Andrei Merkulov - Fotolia.com
Rząd przyjął dziś założenia regulacji dotyczących wydobycia węglowodorów, w tym gazu łupkowego. Według rządu, wydobycie gazu łupkowego może stać się impulsem pobudzenia gospodarczego Polski. Gaz ze źródeł krajowych to tańsza energia, nowe miejsca pracy, mniejsze uzależnienie od eksportu i większe bezpieczeństwo energetyczne państwa a także większe dochody podatkowe. Te ostatnie - jak planuje rząd - obciążą branżę wydobywczą daninami w łącznej wysokości około 40 proc. jej zysków brutto.
Przeczytaj także: Podatki ograniczą wydobycie gazu łupkowego w Polsce
Według Państwowego Instytutu Geologicznego, zasoby gazu łupkowego w Polsce szacuje się maksymalnie na ok. 1.920 mld metrów sześciennych, ale najbardziej prawdopodobne są zasoby od 345 do 768 mld m.sześc. Wydobycie tego surowca może stać się najważniejszym od dziesięcioleci impulsem pobudzenia gospodarczego Polski. Dlatego więc rząd postanowił uregulować tę kwestię. Według rządowych założeń, zmieniony ma być system koncesyjny - zostaną doprecyzowane i uszczegółowione prawa i obowiązki, jakie zawierać będzie koncesja na rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów, w tym kwestie nadzoru państwa nad wtórnym obrotem koncesjami (prawo pierwokupu koncesji, możliwość odsprzedaży tylko firmom zakwalifikowanym przez państwo). Wprowadzone zostaną procedury kwalifikacji firm dopuszczonych do przetargów na koncesje. Zniesiona ma być zasada pierwszeństwa do koncesji rozpoznawczo-wydobywczej po zakończeniu prac poszukiwawczych.Zmienione również zostaną przepisy dla udzielonych już koncesji poszukiwawczych i rozpoznawczych. Rząd chce, by posiadacz koncesji poszukiwawczej zachował prawo pierwszeństwa do uzyskania koncesji na wydobywanie po prawidłowym przygotowaniu dokumentów geologicznych. Posiadacz koncesji poszukiwawczej będzie miał możliwość dobrowolnego zaproszenia Skarbu Państwa do udziału w konsorcjum wydobywczym. Skarb Państwa będzie mógł uczestniczyć w takim konsorcjum przez nową spółkę – Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych NOKE. NOKE ma być strategiczną spółką Skarbu Państwa (w 100 proc.). Spółka ta będzie miało prawo pierwokupu w ramach wtórnego obrotu koncesjami, na zasadach rynkowych. Zyski NOKE będą przekazywane do budżetu państwa i Węglowodorowego Funduszu Pokoleń, z którego środki mają być przeznaczane na inwestycje długoterminowe.
fot. Andrei Merkulov - Fotolia.com
Gaz łupkowy
Wydobycie gazu i ropy będzie opodatkowane. Zyski z podatków i opłat zasilą budżety państwa i samorządów terytorialnych. Podatki będą wszechstronne - obejmą każdy rodzaj złóż, typ gazu i każdą firmę wydobywczą. Wprowadzony będzie podatek od wartości wydobytego surowca: 5 proc. dla gazu i 10 proc. dla ropy naftowej. Pojawi się również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 proc. od nadwyżki przychodów nad wydatkami. Rząd planuje, że obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od branży wydobywczej wyniosą ok. 40 proc. ich zysków brutto.
Przeczytaj także:
Podstawowe założenia opodatkowania wydobycia gazu łupkowego w Polsce
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)