eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKondycja przedsiębiorstw - III kw. 2012 i prognoza IV kw. 2012

Kondycja przedsiębiorstw - III kw. 2012 i prognoza IV kw. 2012

2012-10-19 10:42

Kondycja przedsiębiorstw - III kw. 2012 i prognoza IV kw. 2012

Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W III kwartale br. kondycja przedsiębiorstw pozostawała na zbliżonym poziomie do obserwowanej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Utrzymaniu się dobrych ocen sytuacji bieżącej sprzyjała niewielka poprawa zdolności do regulowania zobowiązań. Jednocześnie kolejny kwartał z rzędu pogłębił się pesymizm oczekiwań i krótkoterminowych prognoz - podaje najnowsza publikacja NBP pt. "Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kwartale 2012 r. oraz prognoz koniunktury na IV kwartał 2012 r."

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012

W świetle wyników Szybkiego Monitoringu NBP, Ankiety Rocznej NBP oraz danych statystyki publicznej można sformułować następujące wnioski w obszarze koniunktury gospodarczej:

1. W III kw. kondycja sektora przedsiębiorstw pozostawała na zbliżonym poziomie co na przestrzeni ostatnich trzech lat. Utrzymaniu się dobrych ocen sprzyjała niewielka poprawa zdolności do regulowania zobowiązań. Jednocześnie kolejny kwartał z rzędu pogłębił się pesymizm oczekiwań i krótkoterminowych prognoz, w tym zwłaszcza w obszarze obserwowanych i spodziewanych trudności ze znalezieniem odbiorców na oferowane produkty i usługi. Wskutek przewidywanego pogorszenia koniunktury kolejny kwartał z rzędu przedsiębiorstwa ograniczyły swoje plany rozwojowe.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw

Obecnie najszybciej przybywa firm w dobrej kondycji, które oczekują jej pogorszenia (odsetek takich przedsiębiorstw zwiększył się z 13,3% w II kwartale do niemal 20%).


2. Ze względu na silną koncentrację zjawisk ekonomicznych sytuacja w grupie bardzo dużych
przedsiębiorstw przyciąga szczególną uwagę. Od kilku kwartałów niepokoić mogą narastające wśród tych jednostek problemy, w tym spadek dynamiki sprzedaży, środków pieniężnych oraz miar rentowności. Nakładają się na to obawy co do dalszego pogorszenia koniunktury w ciągu najbliższych miesięcy. Mimo że sytuacja największych firm pod wieloma względami (w tym zwłaszcza z punktu widzenia zyskowności, czy płynności) nadal jest wyraźnie lepsza niż w przypadku mniejszych podmiotów, to przy braku pozytywnych sygnałów przedsiębiorstwa te mogą częściej obierać strategię wyczekiwania, co będzie przekładać się niekorzystnie na sytuację całego sektora przedsiębiorstw.

3. Kolejny kwartał z rzędu zwiększyła się liczba przedsiębiorstw borykających się z barierą popytu lub oczekujących na jej pojawienie się w najbliższej przyszłości. Największe obawy z tym związane dotąd deklarowały przedsiębiorstwa budowlane, ale w III kw. zauważalny był również wzrost problemów wśród przedsiębiorstw przetwórczych oferujących trwałe dobra konsumpcyjne, czy we wspomnianej już grupie największych podmiotów. Niekorzystne zmiany w obszarze popytu znalazły już odzwierciedlenie w postaci spadku (choć niewielkiego) stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik bariery popytu

Wskaźnik bariery popytu wzrósł zarówno w relacji kwartalnej (o 1,3 pp.), jak i rocznej (2,5 pp.) i znajduje się na poziomie powyżej średniej długookresowej (ok. 17%).


4. Prognozy zamówień i produkcji na IV kw. również uległy pogorszeniu, tak że odsetek przedsiębiorstw planujących ograniczyć produkcję był tylko nieznanie niższy niż udział firm zamierzających ją zwiększyć (o 5 pp.). Spadki wskaźnika prognoz produkcji zanotowali zarówno eksporterzy, jak i firmy oferujące swoje produkty wyłącznie w kraju, przy czym w tej ostatniej grupie wiązało się to już z przewagą zamiarów redukcji produkcji, gdy w grupie eksporterów wskaźnik pozostał dodatni. Mimo bardziej optymistycznych prognoz produkcji i wyraźnie lepszej sytuacji, w tym relatywnie wysokiej opłacalności sprzedaży zagranicznej, eksporterzy częściej niż firmy działające wyłącznie na terenie kraju przewidywali pojawienie się trudności. Może być to związane z niepewną sytuacją na rynkach światowych, w tym zwłaszcza w strefie euro.

5. Zaobserwowany lub dopiero oczekiwany spadek popytu skłaniać może przedsiębiorstwa do
zachowania zwiększonej ostrożności w odniesieniu do zmian zatrudnienia. W IV kw. nieco więcej firm (16%) planuje zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę (9%), co oznacza spadek optymizmu prognoz względem poprzedniego kwartału i analogicznego okresu poprzedniego roku. Nawet w przedsiębiorstwach znajdujących się w dobrej, czy bardzo dobrej kondycji (przy wyraźnej dodatniej korelacji zmian zatrudnienia z sytuacją przedsiębiorstwa) oczekiwania jej pogorszenia bądź zwiększona niepewność powodują
często podjęcie decyzji o zmniejszeniu liczby pracowników. Dłuższe utrzymywanie się niepewności i pesymizmu prognoz, nawet przy niezmieniającej się sytuacji, może mieć zatem wyraźnie negatywny wpływ na rynek pracy. Wskaźnik prognoz zatrudnienia kształtuje się obecnie tylko nieznacznie powyżej swojej długookresowej średniej.

fot. mat. prasowe

Prognozy zatrudnienia (dane odsezonowane)

Przedsiębiorstwa nie informują o wyraźnym ograniczaniu planów zwiększania zatrudnienia - prognozy wzrostu zatrudnienia zachowują się dość stabilnie i oscylują wokół poziomu swojej średniej


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: