eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeEnterprise Park w Krakowie

Enterprise Park w Krakowie

2012-10-19 10:19

Przeczytaj także: Enterprise Park w Krakowie: wiecha nad budunkiem C


Istotnym elementem wnętrza zbliżającym do natury oraz tworzącym przyjazny klimat pracy, jest bogata paleta roślinności (w sumie ponad piętnaście gatunków roślin) wkomponowanej w teren, a także zielone tarasy ulokowane w bezpośredniej bliskości przestrzeni biurowych.

Piętra w budynkach są przeznaczone na biura, zaś powierzchnie parterów zaplanowano z myślą o funkcjach usługowo-biurowych. Zaprojektowane zostały w sposób elastyczny, umożliwiający łatwy podział, w zależności od życzeń i potrzeb najemcy. Głębokość kondygnacji biurowych zapewnia pełny dostęp naturalnego światła. Otwierane okna dają z kolei możliwość naturalnej wentylacji.

Budynki A i B zaprojektowane zostały tak, by zapewnić ich maksymalne otwarcie na wnętrze zespołu – osiągnięto to stosując duże przeszklenia elewacji frontowych. Architektura elewacji bocznych oraz tylnych tworzy regularną, rytmiczną kompozycję wertykalnych okien i filarów międzyokiennych, porozcinanych horyzontalnie pasami stropowymi w okładzinie aluminiowej.

fot. mat. prasowe

Fot. 4

Budynki A i B zaprojektowane zostały tak, by zapewnić ich maksymalne otwarcie na wnętrze zespołu – osiągnięto to stosując duże przeszklenia elewacji frontowych.


Wszystkie budynki mają po cztery kondygnacje naziemne i garaż podziemny. Dachowe urządzenia techniczne obudowano ekranami akustycznymi. Na parterze budynków znajdują się zaprojektowane w wysokim standardzie wykończenia hole wejściowe z recepcjami oraz przestrzenie do wynajęcia np. restauracja, lokale komercyjne/magazyny lub biura. Wyższe kondygnacje przeznaczono pod funkcję biurową. W obrębie trzonów budynków znajdują się pomieszczenia sanitarne. Miejsca parkingowe obsługujące zespół umieszczono na kondygnacji podziemnej oraz w części parteru. Tam też przewidziano przestrzenie na pomieszczenia techniczne. Zaprojektowano też parking dla rowerzystów oraz dedykowane im szatnie z dostępem do łazienek z prysznicami.

Wszystkie piętra zespołu obsługiwane są przez trzy dźwigi osobowe, w tym jeden towarowy, włączone do systemu kontroli dostępu i obsługujące garaż podziemny. Pomieszczenia sanitarne ogólnodostępne, gospodarcze oraz klatka schodowa dostępne są z holu windowego.

fot. mat. prasowe

Fot. 5

Architektura elewacji bocznych oraz tylnych tworzy regularną, rytmiczną kompozycję wertykalnych okien i filarów międzyokiennych, porozcinanych horyzontalnie pasami stropowymi w okładzinie aluminiowej.


Konstrukcja wynajmowana została zaprojektowana jako przestrzenny układ słupowo–płytowy z betonu wylewanego na mokro z usztywniającymi ścianami w obrębie trzonów komunikacyjnych.

Powierzchnia biurowa obejmuje trzy piętra oraz część parteru, który może być również przeznaczony na usługi. Każde piętro biurowe daje możliwość użytkowania przez jednego lub kilku użytkowników. Sanitariaty znajdują się w przestrzeniach ogólnodostępnych, natomiast pomieszczenia socjalne dla pracowników będą lokalizowane w obrębie przestrzeni biurowej wg indywidualnej aranżacji.

fot. mat. prasowe

Fot. 6

Duże przestrzenie biurowe oraz podział przestrzeni możliwy co 1,35 m zapewniają wysoką elastyczność planowania i aranżacji wnętrz.


Realizacja Enterprise Park została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap inwestycji obejmuje budynek biurowo-usługowy A i B wraz z wewnętrznym układem komunikacyjnym i jego włączeniem do dróg publicznych – ul. Na Dołach i Kiełkowskiego oraz infrastrukturę techniczną. Drugi etap obejmuje budynek C.

Certyfikat BREEAM

Wstępny audyt projektu Enterprise Park w Krakowie przeprowadzony został przez firmę Grontmij Polska w 2011 r. Zaowocował on wprowadzeniem Enterprise Park do rejestru BREEAM z przewidywaną oceną końcową „bardzo dobry”. Zawarte w projekcie Enterprise Park rozwiązania proekologiczne spełniają wyśrubowane kryteria oceny zawarte w specyfikacji BRE (Building Research Establishment). Spośród tych rozwiązań wymienić należy m.in.: uchylne okna zapewniające naturalną wentylację, system żaluzji przeciwsłonecznych, czy strefowanie systemu chłodzenia, ogrzewania i oświetlenia, jak również rozległe obszary naturalnej roślinności (aż 40% powierzchni kompleksu to tereny zielone) oraz system hydrantów ogrodowych do podlewania zasadzonej na terenie kompleksu różnorodnej roślinności, posiadający niezależne od wodociągu miejskiego źródło zasilania w wodę dzięki studni głębinowej wyposażonej w system pomp. Przyznanie Enterprise Park finalnego certyfikatu BREEAM przewidywane jest po oddaniu kompleksu do użytku w październiku 2012 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: