ESET: zagrożenia internetowe IX 2012
2012-10-19 12:33
Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe VIII 2012
Eksperci firmy ESET przechwycili znaczną liczbę wiadomości mailowych, których autor, podszywając się pod przedstawiciela firmy Blizzard (producenta gry Diablo III), grozi odbiorcy zamknięciem konta w serwisie battle.net, niezbędnym do gry w sieci w StarCraft II, World of Warcraft czy Diablo III. Powodem podjęcia wspomnianych działań ma być rzekome złamanie przez użytkownika zasad serwisu battle.net i nielegalna próba sprzedaży konta. Według informacji zawartych w mailu jedynym sposobem na zdjęcie blokady konta i anulowanie procedury jego usunięcia jest ponowne zautoryzowanie się użytkownika w serwisie, do którego link podano w treści wiadomości.fot. mat. prasowe
Kradzież danych
Strona stworzona przez cyberprzestępcę do kradzieży danych dostępowych użytkowników prawdziwego serwisu battle.net
Kliknięcie odnośnika, w przechwyconej przez pracowników laboratorium antywirusowego ESET wiadomości, kieruje użytkownika na stronę, która łudząco przypomina oryginalny serwis battle.net. Uważni internauci z pewnością dostrzegą podejrzanie długi adres WWW oraz drobne literówki w tekstach na stronie, dzięki czemu prawdopodobnie nie wpadną w pułapkę zastawioną przez cybeprzestępców. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą jednak tych szczegółów nie dostrzec, a jak ostrzega Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET, próba zalogowania się do konta za pośrednictwem takiej strony może skończyć się dla gracza Diablo III nawet utratą całej postaci. To z kolei oznacza w najlepszym wypadku zmarnowanie dziesiątek, a czasem setek godzin jakie gracz poświęcił na grę i rozwój swojej postaci.
fot. mat. prasowe
Lista zagrożeń września wg laboratoriów ESET
We wrześniu na pierwszym miejscu nadal rodzina programów INF/Autorun
Kamil Sadkowski podkreśla, że przed omawianą pułapką phishingową powinna ochronić użytkownika przeglądarka internetowa, która zablokuje dostęp do podejrzanej witryny. Spreparowany serwis zablokuje również pakiet bezpieczeństwa lub program antywirusowy – robi tak m.in. ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus. Pułapka nie powinna zagrozić graczom, którzy korzystają z aplikacji z tokenem, udostępnianej przez Blizzard użytkownikom battle.net (dodaje ona do konta kolejny stopień autoryzacji).
Ekspert z firmy ESET, przy okazji omawianej próby phishingu, przypomina, aby nigdy nie klikać w odnośniki w wiadomościach, które przekonują nas do zalogowania się do konta pocztowego, profilu w serwisie społecznościowym czy też rachunku karty kredytowej. Jeśli koniecznie chcemy sprawdzić bezpieczeństwo naszych pieniędzy lub informacji otwórzmy samodzielnie przeglądarkę, wpiszmy adres banku, serwisu społecznościowego lub platformy do gier online i dopiero tam wprowadźmy swój login i hasło. Kluczowym jest, aby system operacyjny nie był zainfekowany złośliwym programem, tzw. keyloggerem, który mógłby przechwycić dane wprowadzane przez użytkownika. Ryzyko takie eliminuje korzystanie z legalnej kopii systemu operacyjnego oraz posiadanie sprawdzonego i regularnie aktualizowanego rozwiązania antywirusowego.
![ESET: zagrożenia internetowe II 2015 [© sp4764 - Fotolia.com] ESET: zagrożenia internetowe II 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ESET/ESET-zagrozenia-internetowe-II-2015-153263-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)