eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWłasne mieszkanie częściej w Polsce niż w UE

Własne mieszkanie częściej w Polsce niż w UE

2012-10-23 11:17

Własne mieszkanie częściej w Polsce niż w UE

Ponad dwie trzecie dorosłych Polaków mieszka we własnych czterech kątach © Fotowerk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Polacy są w europejskiej czołówce pod względem odsetka osób posiadających własne mieszkanie - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING", przeprowadzonego w 15 krajach na całym świecie. Ponad dwie trzecie dorosłych Polaków mieszka we własnych czterech kątach - to najwyższy wynik wśród badanych krajów. Czterech na pięciu Polaków uważa także, że bardziej korzystne jest posiadanie domu niż jego wynajmowanie.

Przeczytaj także: Rodzice dofinansowują pierwsze mieszkanie

Czwarta edycja kwartalnego badania Grupy ING „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO, została poświęcona kredytom hipotecznym i nieruchomościom w Polsce i na świecie. Poszczególne edycje badania dotyczą różnych obszarów finansów osobistych m.in oszczędzania i wiedzy finansowej konsumentów. Badanie zostało zrealizowane w piętnastu krajach m.in. w Polsce, USA, Australii i Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Włoszech. W badaniu wzięło udział ponad 15 tysięcy respondentów.

W badaniu „Finansowy Barometr ING” Polska znalazła się w grupie krajów z najwyższym odsetkiem własnych mieszkań. Wśród tej grupy odsetek zadłużonych jest najniższy spośród wszystkich krajów, które braliśmy pod uwagę. To efekt uwłaszczenia na mieszkaniach spółdzielczych i zakładowych z poprzedniej epoki. Nie powinniśmy jednak wpadać w samozadowolenie, zasoby mieszkaniowe w Polsce są jednymi z najniższych w UE. Brak mieszkań jest problemem społecznym, ale również ekonomicznym - ich ceny są zbyt wysokie jak na poziom przeciętnych dochodów, podobnie czynsze za wynajem, to zaś zmniejsza mobilność pracowników.

fot. mat. prasowe

Które z poniższych zdań najlepiej opisuje Twoją sytuację mieszkaniową?

Ze wszystkich badanych krajów Polska ma najwyższy odsetek właścicieli mieszkań (69%) oraz najwyższy odsetek właścicieli mieszkań, którzy nie mają kredytu hipotecznego.


Tęsknota za „własnym kątem” może być jednym z powodów, dla którego Polacy wciąż uważają, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt, niż je wynajmować. I to pomimo faktu, iż spodziewają się spadku ich cen w krótkim terminie oraz, w odróżnieniu od zachodnich społeczeństw, nie wierzą w nieustające wzrosty cen mieszkań. Uwagę zwraca również fakt, iż Polacy, pytani o obawy związane ze spłatą kredytu hipotecznego, częściej wskazują na utratę pracy. To zapewne spuścizna okresu z bezrobociem na poziomie 20% albo wpływ wysokiego bezrobocia strukturalnego, w tym samym czasie bowiem przeciętny Polak zapytany o swoją sytuację finansową lokuje się w grupie optymistów wśród badanych przez nas społeczeństw.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób netto oczekujących poprawy swojej sytuacji finansowej w ciągu 3 m-cy

Polska jest jednym z krajów, w których osób spodziewających się poprawy swojej sytuacji jest więcej niż pesymistów (7% netto). To więcej niż w poprzedniej edycji badania , gdy wyniósł 4% netto.


Wykonane przez nas porównania międzynarodowe pokazują, że Polski konsument jest raczej mało świadomy, że ceny mieszkań w Polsce powędrowały za wysoko jak na poziom zamożności społeczeństwa. Przeciętne są już bardzo zbliżone do Niemiec, chociaż zamożność naszego społeczeństwa jest znacznie niższa – powiedział Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

fot. mat. prasowe

Koszt kredytu hipotecznego i czynszu

W większości krajów osoby wynajmujące mieszkanie, przeznaczają na czynsz większą część swojego dochodu niż właściciele mieszkań na spłatę raty kredytu hipotecznego

fot. mat. prasowe

W jakim wieku zakupiłeś/zakupiłaś pierwszy dom/nieruchomość?

Przeciętny wiek, w którym Polacy kupują pierwsze mieszkanie wynosi 30 lat. Średnia dla wszystkich badanych krajów wyniosła 29 lat.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: