Działanie 4.4 PO IG - konieczny eksport w 30 miesięcy
2012-11-08 00:30
Dotacje unijne © Jackin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dotacje dla firm w ramach działania 4.4. PO IG
Co mówi przewodnik po kryteriachBrak jego wdrożenia bezpośrednio wiąże się z ryzykiem zwrotu dofinansowania, bowiem minimalny próg punktacji dla podpisania umowy o dofinasowanie wymuszał deklarację spełnienia tego wskaźnika na etapie aplikacyjnym. W celu dokonania wiążących ustaleń w zakresie metodologii wyliczenia oraz dokumentowania wskaźnika eksportu w konkretnym projekcie, należy odnieść ten obowiązek do konkretnych zapisów wytycznych programowych, a następnie rozpatrzeć przyjętą metodologię na gruncie zaleceń Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w tym zakresie. Wskaźnik eksportu stanowił jeden z kryteriów fakultatywnych projektów podlegających ocenie merytorycznej. Deklaratywna możliwość spełnienia tego wskaźnika pozwalała osiągnąć przez wnioskodawcę punkty, bez których nie mogliby podpisać umowy o dofinasowanie.
Zgodnie z zapisami przewodnika po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach programu Innowacyjna Gospodarka „procentowy udział przychodów z tytułu wywozu na Jednolitym Rynku Europejskim oraz eksportu produktów (wyrobów lub usług) wytworzonych w wyniku realizacji inwestycji w całkowitych przychodach z tytułu sprzedaży tych produktów wyniesie powyżej 20 proc. 30 miesięcy po zakończeniu projektu”. Skumulowana wartość eksportu w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) oraz wywozu na teren Jednolitego Rynku Europejskiego (teren Unii Europejskiej) może dotyczyć jedynie produktów lub usług będących wynikiem inwestycji. Należy podkreślić, że ustawodawca poprzez zapis „jedynie” miał na myśli wyłącznie te produkty lub usługi, które zostały wskazane na etapie dokumentacji aplikacyjnej (tzw. innowacja produktowa).
Przykład: Wartość przychodów z tytułu wywozu na teren Unii Europejskiej oraz eksportu produktu będącego wynikiem inwestycji w ciągu 30 miesięcy po zakończeniu projektu wynosi 50 jednostek. Przychody z tytuły sprzedaży produktu wytworzonego wyłącznie w wyniku inwestycji w okresie 30 miesięcy od momentu zakończenia realizacji projektu wynoszą 200 jednostek. Wskaźnik udziału eksportu dla inwestycji wynosi odpowiednio 50/200x100 proc. = 25 proc.
fot. Jackin - Fotolia.com
Dotacje unijne
Uwaga na różnice kursowe
Przy weryfikacji wskaźników finansowych po kilku latach od złożenia dokumentów aplikacyjnych należy pamiętać o tym, że bardzo często przyjęta wartość przychodów z tytułu zrealizowanego projektu była kalkulowana przy obowiązującym wówczas kursie euro. Powstałe różnice kursowe mogą rodzić poważne rozbieżności w wartości przychodów, a co za tym idzie w wielkości deklarowanej wysokości eksportu. Ale to nie jedyny problem przed jakim mogą stanąć beneficjenci PO IG działanie 4.4 Drugie ryzyko związane jest z określeniem tego, co faktycznie będziemy eksportowali i to w stosunku jednej piątej wielkości całej sprzedaży. We wniosku aplikacyjnym m.in. w punkcie szesnastym zostały wskazane i opisane nazwy nowych produktów, dla których beneficjent zobowiązał się osiągnąć 21 proc. eksportu.
Zdefiniowanie gamy innowacyjnych produktów w projekcie jest kluczowe w celu określenia metodologii oraz wielkości koniecznego do osiągnięcia pułapu wskaźnika eksportu dla projektu. Wskaźnik eksportu powinien zostać osiągnięty wyłącznie w odniesieniu do innowacyjnych produktów bądź usług będących wynikiem realizacji inwestycji. Co za tym idzie, poniesione wydatki kwalifikowane w projekcie powinny być przeznaczone tylko i wyłącznie do celów związanych z nowymi produktami bądź usługami. Należy pamiętać, iż wysokość kosztów kwalifikowanych projektu została zaakceptowana przez PARP w odniesieniu do przedstawionych nakładów inwestycyjnych przedstawionych jako niezbędnych do celów wprowadzenia na rynek nowych produktów bądź usług. Oszacowane - bądź jedynie deklaratywne - możliwości wielkości eksportu z 2008 r. bądź 2009 r. dla konkretnych produktów bądź usług mogą znacząco odbiegać od obecnych realiów rynkowych względem popytu. Dotyczy to zarówno przypadków konieczności wprowadzenia zmian zakresowych, bądź funkcjonalnych związanych z wdrożeniem konkretnie zdefiniowanych produktów bądź usług. A eksportować trzeba. Mamy na to 30 miesięcy.
oprac. : Jolanta Kałuska / Fundusze Europejskie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)