Globalne firmy zagrożone przez powodzie i susze
2012-10-26 12:48
Powódź © Wildcat - Fotolia.com
W raportach spółek coraz częściej pojawiają się informacje o negatywnym wpływie suszy i innych ryzyk związanych z wodą. Niewiele zmienia się jednak liczba spółek, które nadzorują na poziomie zarządu strategie w zakresie właściwego zarządzania zasobami wody. Nie rośnie również liczba spółek, które dostarczają inwestorom przejrzystych informacji w zakresie analizy ryzyka związanego z zasobami wodnymi - wynika z globalnej analizy firmy doradczej Deloitte i Carbon Disclosure Project (CDP).
Przeczytaj także: Europejczycy a problem wody
Tegoroczny raport „Global Water Report” ujawnia, że ponad połowa firm (53 proc. w porównaniu z 38 proc. w 2011 r.) doświadczyła w ciągu ostatnich pięciu lat negatywnych skutków związanych z niedoborem wody, powodziami, rosnącymi kosztami związanych z tym faktem procedur, niepewnością regulacyjną i złą jakością wody. Skutkuje to rosnącą świadomością ryzyk związanych z wodą, o czym świadczy wzrost z 59 proc. do ponad dwóch trzecich (68 proc.) liczby firm, które traktują kwestie związane z wodą, jako istotne zagrożenia dla ich działalności. Korporacje postrzegają te zagrożenia jako realne i aktualne, stwierdzając, że w większości przypadków (62 proc.) mogą one mieć potencjalny wpływ na ich działalność jeszcze przed 2017 r. Z tegorocznego badania wynika, że coraz więcej firm zauważa potrzebę posiadania skutecznej strategii zarządzania gospodarką wodną (wzrost do 71 proc. z 63 proc. w roku 2011). Dodatkowo, 79 proc. z zadeklarowanych działań dot. zarządzania gospodarką wodną może spowodować znaczącą poprawę funkcjonowania firmy dziś lub w ciągu najbliższych 5 lat generując dla niektórych z nich dodatkowy przychód w wysokości nawet do ponad 800 mln euro do 2020 r.Rosnąca świadomość ryzyk związanych z wodą i wpływających na łańcuch dostaw daje odzwierciedlenie w otrzymanych odpowiedziach – 71 proc. respondentów jest w stanie stwierdzić czy są oni na nie narażeni, w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 62 proc. Pozostała grupa respondentów nie ustaliła czy owe ryzyko zagraża ich łańcuchowi dostaw. Może to być związane z ograniczoną liczbą firm identyfikujących na poziomie zarządu ryzyka związane z wodą jako istotne. Podczas gdy zgłaszane przez firmy zagrożenia i możliwości związane z gospodarką wodną znacząco wzrosły w porównaniu do odpowiedzi z 2011 r., liczba przedsiębiorstw deklarujących nadzór zarządu nad strategiami i planami związanymi z zarządzaniem wodą wzrosła zaledwie o 1 punkt procentowy do 58 proc. Ponadto odsetek firm udzielających informacji inwestorom na temat zarządzania zasobami wody pozostaje taki sam jak w ubiegłym roku - 60 proc., natomiast odsetek firm definiujących konkretne cele w obszarach takich jak wydajne użytkowanie wody czy poprawa jakości wody spadła do 55 proc. (z 57 proc. w ubiegłym roku).
fot. Wildcat - Fotolia.com
Powódź
„Szukamy wśród 500 największych spółek dobrych przykładów” - mówi Paul Simpson dyrektor zarządzający CDP. „Wzrost świadomości ryzyk i możliwości biznesowych związanych z wodą jest zachęcający. Postęp w reagowaniu na nie jest jednak zróżnicowany i w wielu przypadkach niewystarczający. Firmy powinny być bardziej odpowiedzialne poprzez większą przejrzystość funkcjonowania, formułowanie konkretnych celów i zadań oraz nadzór nad zagadnieniem wody na poziomie zarządu” – dodaje.
Przeczytaj także:
Czy dostęp do wody jest już przywilejem?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
woda pitna, dostęp do wody, recykling wody, susza, powodzie, badania przedsiębiorstw, klęski żywiołowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)