Globalne firmy zagrożone przez powodzie i susze
2012-10-26 12:48
Przeczytaj także: Europejczycy a problem wody
Wg raportu trzy czwarte respondentów (74 proc.) uczestniczy w jakiejś formie wspólnego działania z innymi podmiotami, aby wypracować rozwiązania problemu związanego z wodą i odnosić z tego tytułu wspólne korzyści.
„Szefowie firm z całego świata,, muszą zrozumieć jakie jest finansowe ryzyko wynikające z zagrożeń związanych z wodą i wdrożyć strategiczne plany ograniczające te zagrożenia. Rosnąca konkurencja o wodę, która jest ograniczonym i niezastępowalnym zasobem, wymaga szybkich działań już teraz” – mówi William Sarni, dyrektor i lider praktyki Enterprise Water Strategy, Deloitte USA. „Te właśnie firmy mogą dawać przykład mniejszym podmiotom jak podejmować świadome decyzje dotyczące wody” – dodaje.
„W Polsce świadome i kompleksowe zarządzanie ryzykami biznesowymi związanymi z wodą nie jest dziś ważnym punktem agendy posiedzeń zarządów” - zauważa Jacek Kuchenbeker, starszy menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte, lider zespołu świadczącego usługi odpowiedzialnego biznesu. „Temat wody pozostaje na uboczu nie tylko w firmach, w których woda służy wyłącznie do celów socjalnych, ale również w tych przedsiębiorstwach, dla których jest ona istotnym czynnikiem procesu produkcji. Woda po prostu jest. Takie stanowisko zdaje się zajmować nie tylko większość z nas, ale i większość tych, którzy stoją na czele firm. Można traktować ten stan w kategoriach ryzyka. Jest to jednak przede wszystkim szansa. Szansa dla tych, którzy z odpowiedzialnego podejścia do zasobów wodnych uczynią przewagę konkurencyjną. Sukces odniosą te firmy, które już dziś zmierzą się z tym tematem” – dodaje Jacek Kuchenbeker.
Pod względem sektorowym, tylko 44 proc. firm z sektora energetycznego ujawniło swoje dane, czyniąc ten sektor najmniej przejrzystym w zakresie gospodarowania wodą drugi rok z rzędu. Natomiast aż 77 proc. ogółu firm z sektora medycznego udzieliło odpowiedzi (w ub. roku odsetek odpowiedzi z tego sektora również był największy).
„Wiemy, że może to zająć trochę czasu, aby firmy wprowadziły odpowiednie działania dotyczące gospodarki wodnej. Mamy nadzieję, że efekty tych działań znajdą swoje odzwierciedlenie w kolejnych edycjach raportu - podsumowuje Paul Simpson.
Informacje o raporcie
Globalny raport Deloitte i CDP pt. „Global Water Report” przygotowany został na potrzeby 470 inwestorów, dysponujących kapitałem w wysokości 50 miliardów dolarów w aktywach. Raport opiera się na danych dostarczanych CDP przez firmy na wniosek inwestorów. Inwestorzy corocznie zwracają się do firm z wnioskiem o wypełnienie kwestionariusza i przekazanie odpowiedzi do CDP. W bieżącej edycji raportu dane dostarczyło 185 firm spośród grupy 500 największych spółek na świecie. Chociaż inwestorzy prosili w tym roku o ponad 100 dodatkowych firm o ujawnienie swoich strategii dotyczących wody, nie nastąpiła zmiana w liczbie firm ujawniających takie informacje.
Przeczytaj także:
Czy dostęp do wody jest już przywilejem?
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
woda pitna, dostęp do wody, recykling wody, susza, powodzie, badania przedsiębiorstw, klęski żywiołowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)