eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2012

Koniunktura przemysłowa X 2012

2012-10-26 12:58

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2012


W podmiotach dużych i średnich (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizowany jest nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) jest on odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania.

W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) odnotowywany jest wolniejszy niż we wrześniu wzrost należności od kontrahentów, natomiast w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) należności rosną szybciej niż przed miesiącem. W podmiotach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) poziom należności zmniejsza się nieznacznie.

W jednostkach wszystkich badanych klas wielkości planowane jest dalsze ograniczenie zatrudnienia, najbardziej znaczące w podmiotach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).

W najbliższych trzech miesiącach ceny mogą nieznacznie wzrosnąć w jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób), natomiast obniżyć się w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Mogą one pozostać bez zmian w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 15 – spadek o 3 punkty) oraz papieru i wyrobów z papieru (plus 7 – spadek o 6 punktów). Negatywnie koniunkturę oceniają głównie producenci: metali (minus 25 – spadek o 13 punktów), odzieży (minus 19 – bez zmian), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (minus 17 – spadek o 11 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 12 – spadek o 10 punktów), wyrobów z drewna (minus 11 – spadek o 6 punktów), skór i wyrobów ze skór (minus 10 – wzrost o 1 punkt).

W październiku br. 6,2% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (7,4% w październiku ub. r.). W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (59% przedsiębiorstw w październiku br., 53% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (58% przedsiębiorstw w październiku br., 49% przed rokiem), koszty zatrudnienia (50% przedsiębiorstw w październiku br., 44% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (47% przedsiębiorstw w październiku br., 43% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie barier dotyczących niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej (z 49% do 58%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku br. wynosi 75% (przed rokiem 76%). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: odzieży, artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych, a zmalało głównie u producentów wyrobów farmaceutycznych oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych.

W październiku 19% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 67% jako wystarczające, a 14% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13%, 72%, 15%).

2. Budownictwo

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 26 (we wrześniu minus 22). Poprawę koniunktury sygnalizuje 8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 34% (we wrześniu odpowiednio 9% i 31%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 26 (we wrześniu minus 22).


Bieżące oceny i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal rosną znaczące opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe.
Dyrektorzy badanych jednostek zapowiadają dalsze ograniczanie zatrudnienia, większe niż planowali we wrześniu. Spadek cen robót budowlano-montażowych w najbliższych trzech miesiącach może być bardziej znaczący niż zapowiadano przed miesiącem.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: