eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2012

Koniunktura przemysłowa X 2012

2012-10-26 12:58

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2012


Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Podmioty sygnalizują dalszy wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przewidywany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego we wrześniu. Jednostki sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, choć nieco wolniejszy od odnotowanego przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu wg klas wielkości

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze.


W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie – jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Negatywne oceny koniunktury zgłaszają przedstawiciele branż: pojazdy samochodowe (minus 16 – spadek o 4 punkty), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 14 – spadek o 6 punktów) oraz żywnościowej (minus 10 – spadek o 2 punkty). Wśród prezentowanych branż jako jedyni pozytywnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 1 – bez zmian w stosunku do ubiegłego miesiąca).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w handlu wg branż

Wśród prezentowanych branż jako jedyni pozytywnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 1 – bez zmian w stosunku do ubiegłego miesiąca).


W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne oceny i prognozy w tym zakresie, choć nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem.

Przedsiębiorstwa należące do wszystkich klas wielkości odnotowują spadek bieżącej sprzedaży, bardziej znaczący niż przed miesiącem. W największym stopniu dotyczy to jednostek najmniejszych i średnich (o liczbie pracujących do 249 osób). Ograniczenie sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach może wystąpić przede wszystkim w jednostkach najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują pozytywne przewidywania w tym zakresie.

Podmioty należące do wszystkich klas wielkości zgłaszają w październiku trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, przede wszystkim jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Negatywne prognozy w tym zakresie formułują głównie jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) w najbliższych trzech miesiącach nie przewidują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

Jednostki wszystkich badanych klas wielkości sygnalizują nieco mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen. Najbardziej znaczący wzrost cen zarówno bieżących jak i przyszłych zgłaszany jest przez dyrektorów jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują nadmiar zapasów towarów. Najbardziej znaczącą nadwyżkę zapasów zgłaszają jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

Zmniejszenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach zapowiadane jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości, z wyjątkiem jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), które zamierzają nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Najbardziej znaczące redukcje przewidywane są w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).

Spośród badanych jednostek, w październiku 4,8% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,1% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w październiku br. 56% przedsiębiorstw, 58% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (55% w październiku br., 54% przed rokiem), niedostatecznym popytem (49% w październiku br., 47% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (48% w październiku br., 42% przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 37% do 43%) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 42% do 48%).

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: