eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa X 2012

Koniunktura przemysłowa X 2012

2012-10-26 12:58

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2012


4. Usługi

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 9 (przed miesiącem minus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie 21% (we wrześniu odpowiednio 13% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Negatywne oceny koniunktury wynikają z niekorzystnych i gorszych niż we wrześniu prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Oceny bieżące w tym zakresie są pesymistyczne i zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Bieżące ceny usług utrzymują się na poziomie z września, w najbliższych trzech miesiącach mogą one nieznacznie wzrosnąć. Przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia, zbliżone do prognozowanych przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w usługach

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 9 (przed miesiącem minus 7).


W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 15 (przed miesiącem minus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 10% badanych firm, a jej pogorszenie 25% (we wrześniu odpowiednio 9% i 22%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Pogorszenie ocen koniunktury wynika z bardziej pesymistycznych niż w poprzednim miesiącu ocen dotyczących bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Również prognozy sytuacji finansowej są gorsze od zgłaszanych we wrześniu. Przewidywania w zakresie popytu i sprzedaży są nieco mniej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest nieco szybszy niż zgłaszano we wrześniu spadek bieżących cen usług, ale w najbliższych miesiącach może on ulec niewielkiemu spowolnieniu. Podobnie jak przed miesiącem, mogą wystąpić znaczne redukcje zatrudnienia.

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 5 (przed miesiącem plus 7). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 11% (we wrześniu odpowiednio 16% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne i zbliżone do prognoz formułowanych we wrześniu.

Sygnalizowany jest spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie firm można się spodziewać dalszego niewielkiego spadku zatrudnienia.

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 24 (przed miesiącem plus 25). Poprawę koniunktury odnotowuje 28% badanych firm, a jej pogorszenie 4% (we wrześniu odpowiednio 30% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Zarówno oceny jak i prognozy popytu są optymistyczne i zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem. Bieżąca i przewidywana sprzedaż może rosnąć nieco szybciej niż zgłaszano we wrześniu, ale aktualna i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana mniej optymistycznie niż w poprzednim miesiącu. Sygnalizowany jest niewielki wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm przewidują redukcje zatrudnienia, większe niż planowali we wrześniu.

W październiku podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S). Wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają jedynie firmy z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z ponad połowy badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek popytu, choć nieco mniejszy niż oczekiwano przed miesiącem, przewidują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Największego wzrostu popytu spodziewają się jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

poprzednia  

1 ... 4 5 6 7

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: