eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzeterminowane należności a liczba upadłości

Przeterminowane należności a liczba upadłości

2012-10-31 13:18

Przeterminowane należności a liczba upadłości

Bankructwo © granata68 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2012 roku obserwujemy w Polsce zdecydowany trend wzrostowy liczby bankructw. W pierwszych trzech kwartałach br. polskie sądy ogłosiły upadłość 633 podmiotów. To liczba wyższa o ponad 18 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Analiza liczby zgłoszeń przeterminowanych należności przekazywanych przez klientów ubezpieczyciela Coface Poland potwierdza wyraźny wzrost przypadków przeterminowań, utrzymujący się nieprzerwanie od III kwartału 2011 r. Porównanie tych dwóch trendów wskazuje na wyraźną korelację liczby upadłości i problemów firm z regulowaniem należności.

Przeczytaj także: Zatory płatnicze: uwaga na francuskie firmy

Wyraźną zależność potwierdza wykres przedstawiający liczbę upadłości przedsiębiorstw w Polsce w okresie ostatnich 5 lat oraz liczbę przeterminowanych należności zgłoszonych do ubezpieczyciela Coface Poland. Dane zostały zagregowane do okresów kwartalnych, a jako bazę równą 100% przyjęto wyniki w I kwartale przedkryzysowego roku 2008.

fot. mat. prasowe

Przeterminowane należności a liczba upadłości

Główną przyczyną bankructw jest obecnie utrata płynności finansowej spowodowana nasilającymi się zatorami płatniczymi.


Trendy obu zjawisk są wyraźnie skorelowane i odzwierciedlają zmieniający się klimat gospodarczy. Główną przyczyną bankructw jest obecnie utrata płynności finansowej spowodowana nasilającymi się zatorami płatniczymi, czyli nawarstwiającymi się problemami z terminowym regulowaniem zobowiązań przez polskie przedsiębiorstwa. Można zatem sformułować tezę, że liczba bankructw (chociaż niewielka w liczbach bezwzględnych) pokazuje opinii publicznej trend, który przedsiębiorcy widzą w dużo większej skali, w formie pogarszającej się ściągalności należności w swoich firmach - mówi Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Coface Poland.

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce w okresach pierwszych trzech kwartałów w latach 2002-2012

Bezwzględne liczby ogłoszonych przez sądy upadłości nie są w Polsce duże, ponieważ dane przedstawiają jedynie firmy, wobec których zostało przeprowadzone oficjalne postępowanie upadłościowe.


fot. granata68 - Fotolia.com

Bankructwo

W 2012 roku obserwujemy w Polsce zdecydowany trend wzrostowy liczby bankructw.


Bezwzględne liczby ogłoszonych przez sądy upadłości nie są w Polsce duże, ponieważ dane przedstawiają jedynie firmy, wobec których zostało przeprowadzone oficjalne postępowanie upadłościowe. Nie uwzględniają jednak przedsiębiorców, którzy zakończyli aktywność gospodarczą poprzez likwidację lub zawieszenie działalności, a tych jest znacznie więcej.

Pomimo tego liczba upadłości jest bardzo ważnym wskaźnikiem oceny sytuacji gospodarczej. Statystyki potwierdzają, że liczby te doskonale obrazują okresy koniunktury i dekoniunktury (z zachowaniem kilkumiesięcznego przesunięcia w czasie, wynikającego z okresu trwania postępowań sądowych).

fot. mat. prasowe

Dynamika zgłoszeń przeterminowanych należności (ilościowo)

W trzecim kwartale br. liczba zgłoszeń była wyższa o blisko 40% niż rok temu.


- Od III kwartału 2011 r., jako ubezpieczyciel należności, obserwujemy wzrost liczby zgłoszeń przeterminowanych płatności w większości branż – dodaje Marcin Siwa. W trzecim kwartale br. liczba zgłoszeń była wyższa o blisko 40% niż rok temu.

Największe przeterminowania notujemy w branży budowlanej, branżach powiązanych w budownictwem takich jak stalowa, elektrotechniczna, meblowa, a także w hurcie FMCG.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: