Europa: wydarzenia tygodnia 44/2012
2012-11-04 11:29
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 43/2012
- Według Eurostat-u stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,6 proc. (wobec 11,5 proc. w sierpniu). To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,6 proc. (wobec 10,6 proc. w poprzednim miesiącu). Najwyższe bezrobocie jest w Hiszpanii: 25,8 proc., najniższa w Austrii: 4,4 proc. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10,1 proc. wobec 10,1 proc. w sierpniu. Stopa bezrobocia w Niemczech w październiku 2012 r., wyniosła 6,9 proc. (podobnie jak we wrześniu).
- Hiszpania walczy, aby nie prosić krajów eurolandu o interwencję. Premier Mariano Rajoy podczas debaty parlamentarnej zadeklarował redukcję deficytu i uniknięcie "kataklizmu albo katastrofy", co zmusiłoby Madryt do poproszenia o pomoc.
- Dług publiczny Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku wyniósł według Eurostatu aż 85,7 proc. PKB (wobec unijnego limitu długu w wysokości 60 proc. PKB). Oznacza to, że Wielka Brytania jest pod względem zadłużenia siódmą gospodarką UE. Bardziej zadłużonymi sa gospodarki: Grecja, Włochy, Irlandia, Portugalia, Belgia i Francja. Według październikowych danych liczba osób pozostających bez pracy spadła w Wielkiej Brytanii do 2,53 mln. W III kwartale stopa bezrobocia wyniosła 7,9 proc. (spadek o 0,2 pkt proc. kw/kw).
- W greckim parlamencie przedstawiono projekt budżetu na 2013 r. Przyjęto w nim ujemną dynamikę PKB (ma ona wynieść -4,5 proc. r/r). Oznacza to, że w stosunku do 2008 roku greckie PKB będzie niższe o ok. 21,5 proc. Kolejny raz także zmniejszono także szacunki z wpływów z prywatyzacji, tym razem do 11 mld euro (w ciągu ostatnich dwóch lat uzyskano wpływy z tego tytułu w wysokości ok. 2 mld euro).
- Japoński koncern Hitachi przejął spółkę Horizon i to on będzie budował w Wielkiej Brytanii nowe elektrownie jądrowe (projekt przewiduje cztery do sześciu reaktorów o mocy rzędu 1300 MW w dwóch lokalizacjach w Oldbury i Wylfa). Spółkę Horizon założyły niemieckie koncerny energetyczne: RWE i E.ON, jednak na wiosnę 2012 r. wycofały się z tej inwestycji.Hitachi jest producentem reaktorów wrzących generacji III+ typu ABWR.
- Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,6 proc., a więc tyle samo, co w sierpniu. Jeśli określić ludzi młodych jako tych, którzy mają poniżej 25 lat, to według Eurostatu bezrobocie w tej grupie wzrosło we wrześniu 2012 do 22.8 proc., podczas gdy rok temu wskaźnik ten wynosił z 21,7 proc. We wrześniu bez pracy w strefie euro było 18,5 mln osób, a w całej UE ponad 25,7 mln.
- Ministrowie gospodarki Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym i podpisali porozumienie nt. integracji systemu gazu w regionie. Przedstawiciele V4 omówili możliwości współpracy w dziedzinie odnawialnych źródeł, energetyki jądrowej oraz transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. Rozmawiano nt. korytarza gazowego Północ-Południe, a także nad propozycjami zawiązanymi z polityką klimatyczną, uprawnieniami do emisji oraz konsekwencjami dla poszczególnych gospodarek, jakie może przynieść sztuczne zawyżanie ich cen.
- Ostatnio Gazprom otrzymał od Węgier oficjalną zgodę na budowę 229-kilometrowego odcinka gazociągu, a kilka dni wcześniej ostateczną zgodę na budowę swojego odcinka gazociągu wydała Serbia. Wszystko wskazuje na to, że prace przy budowie gazociągu rozpoczną się za miesiąc, w grudniu (wcześniejszy termin to początek 2013 roku). Ta decyzja o przyspieszeniu terminu rozpoczęcia budowy South Streemu spycha na dalszy plan negocjacje dot. realizacji konkurencyjnego gazociągu Nabucco.
- Opel (europejska spółka motoryzacyjna General Motors) zwolni w tym roku z powodu kryzysu w branży samochodowej łącznie ok. 2,6 tys. osób. Przewiduje się, że na europejskim rynku GM poniesie w tym roku straty od 1,5 do 1,8 mld USD. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. obroty zakładów Opla spadły o 20 procent r/r, a sprzedaż skurczyła się o 13 proc. - do 818 tys. pojazdów. Także Ford zapowiedział zamknięcie trzech fabryk w Belgii i Wielkiej Brytanii, a pracę ma stracić 5,7 tys. osób.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
O INWESTYCJACH GAZPROMU W EUROPIE I W AZJI
Eksperci z dużą uwagą obserwują kolejne kroki w Gazpromu w umacnianiu swojej pozycji na światowym rynku surowców energetycznych. Te obserwacje są realizowane z jeszcze większą niż dotąd uwagą, w związku z antymonopolowymi działaniami unijnymi w energetyce i sukcesem gazu łupkowego na rynku amerykańskim. Po sukcesie pierwszego etapu Nord Streem-u i przygotowaniach do drugiego etapu tej inwestycji, Gazprom rozpoczyna teraz budowę South Streem-u. Poinformował też o decyzji budowy magistrali gazowej do Władywostoku i o inwestycyjnym zainteresowaniu złożami gazu łupkowego na azjatyckich terenach Rosji...
South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI. Gazociąg o długości 3600 km ma dostarczać rosyjski gaz do Europy Zachodniej z ominięciem Ukrainy. Ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną do Austrii i Słowenii, a następnie przez Serbię na Węgry oraz południową do Włoch przez Grecję. Ostatnio Gazprom otrzymał od Węgier oficjalną zgodę na budowę 229-kilometrowego odcinka gazociągu, kilka dni wcześniej ostateczną zgodę na budowę swojego odcinka gazociągu wydała Serbia. Wszystko wskazuje na to, że prace przy budowie gazociągu rozpoczną się za miesiąc, w grudniu (wczesniejszy termin to poczatek 2013 roku). Ta decyzja o przyspieszeniu terminu rozpoczęcia budowy South Streemu spycha na dalszy plan negocjacje dot. realizacji konkurencyjnego gazociągu Nabucco...
Drugim kierunkiem, w którym będą prowadzone inwestycje Gazpromu (w który to projekt rosyjski koncern zainwestuje niemal 30 mld euro) jest Daleki Wschód. W tym zakresie Gazprom zdecydował się na zagospodarowanie nowego złoża Czajanda we wschodniej Syberii oraz w budowę gazociągu do Władywostoku. Od 2017 roku z tego złoża będzie wydobywane ok 25 mld metrów sześc. gazu rocznie, a planowana magistrala transportowa będzie miała długość 3200 km. We Władywostoku ma też powstać do roku 2018 terminal na gaz skroplony. Warto tu dodać, że budowa magistrali gazowej do Władywostoku jest związana z brakiem porozumienia pomiędzy Moskwą i Pekinem w sprawie warunków dostaw gazu do Chin. Rosja rozwijając eksport w kierunku dalekowschodnim podjęła właśnie taką decyzję, która umożliwi zaspokajanie potrzeb krajów na Dalekim Wschodzie, a w przyszłości także Chin...
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)