Reklama wielkoformatowa VII-IX 2012 r.
2012-11-12 11:19
Przeczytaj także: Reklama wielkoformatowa IV-VI 2012 r.
Rynek krakowski utrzymuje się w trendzie spadkowym. Po pierwszych trzech kwartałach spadek wyniósł 2,9%, i to pomimo znaczącego wzrostu liczby aktywnych reklamodawców, z 57 do 67.
Wrocław wciąż kontynuuje trend umacniania się na trzecim miejscu pod względem wielkości inwestycji, przy nieznacznym spadku dynamiki. Wartość inwestycji wzrosła o 37,3%, liczba aktywnych reklamodawców wzrosła z 61 do 70, a średni budżet zwiększył się o 19,6%.
Rynek poznański wzrósł powyżej średniej dla całego rynku - o 11,4%. Siłą napędową był wzrost średniego budżetu reklamowego o 23,4%. Towarzyszył temu spadek liczby aktywnych reklamodawców z 72 do 65.
Rynek trójmiejski uzyskał dobry wynik wzrostu osiągając poziom 18,5%. Liczba aktywnych reklamodawców wzrosła o 7,4%, do 58 (z 54 rok wcześniej). Towarzyszył temu wzrost średniego budżetu o 10,3%.
fot. mat. prasowe
Fot. 2
Kampania Grupy Żywiec – Męskie Granie w Krakowie przy Rondzie Mogilskim
Rynek reklamy wielkoformatowej w Katowicach wzrósł o 14%. Liczba aktywnych reklamodawców wzrosła z 35 do 44. Średni budżet spadł o 9,3%.
Łódź pozostała najszybciej rosnącym rynkiem. Skok wyniósł 46,5%, przy wzroście liczby aktywnych reklamodawców o 15,8% i średniego budżetu reklamowego o 26,5%.
Rynek reklamy wielkoformatowej-wymiar cenowy
Niezmiennie, jak we wcześniejszych kwartałach, kontynuowany jest proces spadku średniej ceny transakcyjnej. Wyniosła ona w III kwartale 50 919 zł, co oznacza, że średnia cena transakcyjna spadła o 6,6%. Rok wcześniej wynosiła 54 490 zł.
fot. mat. prasowe
Po pierwszych trzech kwartałach przyczyny spadku średniej ceny pozostają te same, czyli:
- zwiększenie liczby wykorzystywanych powierzchni – wzrost średniej liczby wykorzystanych powierzchni reklamowych (aż o 24,7%),
- zwiększający się udział wykorzystania tańszych powierzchni.
Rynek reklamy wielkoformatowej-wymiar jakościowy
Po pierwszych trzech kwartałach utrzymuje się także proces optymalizacji kosztowej ekspozycji reklamowej – zwiększanie powierzchni reklamy przy wyborze lokalizacji o niższych kosztach ekspozycji.
Udział lokalizacji Super Premium oraz Premium zmniejszył się na rzecz lokalizacji typu Standard. Ich udział w inwestycjach zwiększył się z 39,1% do 45,9%. Podobny trend, aczkolwiek na mniejszą skalę, dotyczy położenia nośników. Spada udział nośników ze strefy A (centrum miast) – z 55,8% do 51%, a wzrasta w strefie B (o 15,9%) i C (o 23,4%).
Równocześnie wzrasta zainteresowanie nośnikami o największych powierzchniach reklamowych – inwestycje wzrosły o 18,8%.
Strukturę rynku ze względu na parametry jakościowe pokazują tabele poniżej.
fot. mat. prasowe
Struktura liczbowa i wartościowa wykorzystanych nośników pod względem klasy lokalizacji
Udział lokalizacji Super Premium oraz Premium zmniejszył się na rzecz lokalizacji typu Standard. Ich udział w inwestycjach zwiększył się z 39,1% do 45,9%.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość wykorzystanych nośników pod względem położenia
Spada udział nośników ze strefy A (centrum miast) – z 55,8% do 51%, a wzrasta w strefie B (o 15,9%) i C (o 23,4%).
fot. mat. prasowe
Liczba wykorzystanych nośników pod względem wielkości powierzchni reklamowej oraz wartość poszczegól
Wzrasta zainteresowanie nośnikami o największych powierzchniach reklamowych – inwestycje wzrosły o 18,8%.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)