eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMałe firmy - prognozy 2013

Małe firmy - prognozy 2013

2012-11-12 11:01

Małe firmy - prognozy 2013

Małe firmy - prognozy 2013 © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Przeważająca większość małych firm nie spodziewa się spadku obrotów w 2013 roku - wskazują wyniki najnowszego badania sondażowego przeprowadzonego przez Idea Bank i Tax Care. Niestety nawet jeśli nie ma zagrożenia utratą zamówień, to coraz bardziej daje o sobie znać problem zatorów płatniczych. A to jeden z powodów, dla których mikro firmy boją się inwestować.

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy VII 2012


Prosta formuła badania

Badanie Idea Banku i Tax Care tym różni się od innych badań prowadzonych na polskich firmach, że jest bardzo proste. Co kwartał pytamy przedsiębiorców czy w bieżącym roku:
  • spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
  • oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej
  • zamierzają utrzymać zatrudnienie czy zwalniać pracowników
  • planują inwestycje w swojej firmie
  • zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
  • oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej
  • zamierzają utrzymać zatrudnienie czy zwalniać pracowników
  • planują inwestycje w swojej firmie
  • zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Małe firmy - prognozy 2013

Mimo umiarkowanie optymistycznego spojrzenia przedsiębiorców na gospodarkę i sytuację własnej firmy, bardzo ostrożnie podchodzą oni do inwestowania.


Pozostałe dwa pytania mają znaczenie pomocnicze – pozwalają ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług i ilu pracowników zatrudnia. Zaletą badania prowadzonego przez Idea Bank i Tax Care jest również to, że dotyczy ono mikro firm, czyli sektora, o którym prawie nic nie mówią oficjalne statystyki (badania GUS obejmują przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 pracowników; wśród biorących udział w najnowszym badaniu Idea Banku i Tax Care 75% przedsiębiorców nie zatrudniało pracowników, a tylko 5% zatrudniało pięć lub więcej osób).

fot. mat. prasowe

Wielkość zatrudnienia w firmach uczestniczących w badaniu

Zaletą badania prowadzonego przez Idea Bank i Tax Care jest również to, że dotyczy ono mikro firm, czyli sektora, o którym prawie nic nie mówią oficjalne statystyki.


Niewielu pesymistów

Prawie połowa ankietowanych przedsiębiorców spodziewa się, że rok 2013 będzie dla nich lepszym okresem pod względem obrotów niż rok 2012. Co ciekawe, odsetek ten jest taki sam w firmach zatrudniających i niezatrudniających pracowników (a więc również w przypadku samozatrudnionych, którzy mają stały kontrakt). 38% przedsiębiorców spodziewa się utrzymania obrotów na poziomie zbliżonym do tegorocznego, a tylko 13% - ich spadku. Jeśli zawyżymy krąg badanych tylko do firm zatrudniających pracowników (czyli odrzucimy m.in. wszystkich samozatrudnionych) to odsetek pesymistów będzie jeszcze mniejszy (10%).

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące obrotów firmy w 2013 roku

Prawie połowa ankietowanych przedsiębiorców spodziewa się, że rok 2013 będzie dla nich lepszym okresem pod względem obrotów niż rok 2012.

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące obrotów firmy w 2013 roku - tylko firmy zatrudniające pracowników

Odsetek optymistów jest taki sam w firmach zatrudniających i niezatrudniających pracowników.


Utrzymać klienta za wszelką cenę

Optymistyczny wydźwięk tych przewidywań traci jednak na sile, gdy zderzymy je z planami dotyczącymi cen sprzedawanych produktów i usług. Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie zamierza bowiem podnosić w 2013 roku cen, a kilka procent zamierza je nawet obniżyć. Wygląda więc na to, że przedsiębiorcy, aby utrzymać się na rynku, stawiają na silną konkurencję cenową.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany cen w 2013 roku

Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie zamierza podnosić w 2013 roku cen, a kilka procent zamierza je nawet obniżyć.


Potwierdziły się oczekiwania dotyczące 2012 roku

Przewidywania dotyczące obrotów w 2013 roku korespondują z wynikami sondażu dotyczącego bieżącego roku. Odsetek firm spodziewających się spadku przychodów jest w obu badaniach (pytanie o rok 2013 i 2012) niemal identyczny, chociaż tych, które spodziewają się wzrostu obrotów w 2012 r. jest relatywnie więcej. Warto przy tym zauważyć, że przewidywania firm dotyczące 2012 r., formułowane u schyłku 2011 roku (badanie nr 1) w bardzo dużym stopniu się potwierdziły. Zbliżony do tego sprzed roku jest bowiem odsetek firm oczekujących wzrostu obrotów, chociaż nieco mniej jest tych, które dziś przewidują ich utrzymanie i więcej tych, które spodziewają się spadku (badanie nr 4 -względem badania nr 1).

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące obrotów firmy w 2012 roku

Odsetek firm spodziewających się spadku przychodów jest w obu badaniach (pytanie o rok 2013 i 2012) niemal identyczny, chociaż tych, które spodziewają się wzrostu obrotów w 2012 r. jest relatywnie więcej.


Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy 2016 Małe firmy - prognozy 2016

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: