eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca tymczasowa szansą na etat

Praca tymczasowa szansą na etat

2012-11-13 11:55

Praca tymczasowa szansą na etat

Pracownicy tymczasowi zatrudnieni na stałe w odniesieniu do liczby wszystkich pracowników tymczasowy © fot. mat. prasowe

Jak pokazują dane Start People z ostatnich dwóch kwartałów - 12,77 proc. pracowników tymczasowych zostaje zatrudnionych na stałe u pracodawcy użytkownika, u którego pracowali jako pracownicy tymczasowi. Pracę stałą otrzymywali średnio po przepracowaniu blisko 40 tygodni.

Przeczytaj także: Praca tymczasowa doceniana

Największe szanse na stałe zatrudnienie mieli pracownicy tymczasowi w województwie małopolskim, bo aż 23,66 proc. z nich zostało zatrudnionych na stałe w firmie, w której pracowali na umowę o pracę tymczasową. Od momentu rozpoczęcia pracy jako pracownicy tymczasowi do momentu podpisania umowy o pracę czekali średnio 21 tygodni. Podobnie przedstawiała się sytuacja w dolnośląskim. Tutaj pracodawcy zatrudnili na stałe 19,13 proc. pracowników tymczasowych, ale dopiero po ok. 50 tygodniach. Słabe perspektywy przejścia z umowy o pracę tymczasową na umowę o pracę mieli pracownicy z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy na stałe zatrudnienie czekali średnio 24 tygodnie i tylko 2,1 proc. z nich otrzymało umowę o pracę u pracodawcy użytkownika. Najkrótszy czas oczekiwania od momentu rozpoczęcia pracy w charakterze pracownika tymczasowego do momentu zostania pracownikiem etatowym, był w województwie pomorskim i wynosił średnio 19 tygodni. Uwzględniając branżę, najkrócej trzeba było czekać w województwie łódzkim na zatrudnienie w branży FMCG, zaś najdłużej w województwie dolnośląskim w branży elektromaszynowej. – Czas oczekiwania na zatrudnienie u pracodawcy użytkownika w dużym stopniu zależy od koniunktury na rynku i kondycji firmy. Firmy, które mają stabilną sytuację, a więc regularne zamówienia, zapewniony zbyt i tym samym płynność finansową, nie boją się zatrudniać pracowników na stałe. Jeśli jednak zamówienia są na tyle nieregularne, że firmy nie mogą przewidzieć nakładu pracy, utrzymywanie stałych wakatów jest trudne i nieefektywne finansowo. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pracy tymczasowej, która daje elastyczność w zatrudnieniu i tym samym dopasowuje liczbę pracowników do nakładu pracy. Jednocześnie każdy pracodawca wie jak istotną rolę w rozwoju firmy spełniają kompetentni pracownicy, stąd też na razie ostrożnie, ale zatrudniają – mówi Magdalena Błaszczyk-Moryń, Brand Manager General Temping.

Kto i gdzie zatrudnia

W zestawieniu województw pod względem liczby pracowników wykonujących pracę tymczasową w odniesieniu do całkowitej liczby pracowników tymczasowych w skali kraju, pierwszą piątkę otwiera lubuskie – 28,92 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o pracę tymczasową, następnie lubelskie – 15,66 proc., wielkopolskie – 11,87 proc., kujawsko-pomorskie – 10,13 proc., mazowieckie – 8,57 proc. Listę zamyka pomorskie z wynikiem – 0,21 proc. Nieco inaczej wygląda klasyfikacja województw pod względem liczby pracowników tymczasowych, których pracodawca użytkownik zatrudnił na stałe (w odniesieniu do całkowitej liczby pracowników tymczasowych, którzy otrzymali etat w skali kraju). Pozycję lidera obroniło lubuskie – 40 proc., za nim znalazło się wielkopolskie – 14,84 proc., kujawsko-pomorskie – 11,29 proc. i małopolskie – 10 proc. Najwięcej pracowników tymczasowych przyciągnęła branża elektromaszynowa – 50,72 proc. wszystkich pracowników tymczasowych, niewiele mniej branża FMCG – 46,43 proc.

fot. mat. prasowe

Pracownicy tymczasowi zatrudnieni na stałe w odniesieniu do liczby wszystkich pracowników tymczasowy

Jak pokazują dane Start People z ostatnich dwóch kwartałów – 12,77 proc. pracowników tymczasowych zostaje zatrudnionych na stałe u pracodawcy użytkownika, u którego pracowali jako pracownicy tymczasowi.


– Branże elektromaszynowa oraz FMCG chętnie zatrudniają na stałe pracowników tymczasowych. Wynika to ze specyfiki tych branż, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji, a dzięki pracy tymczasowej pracodawca ma okazję sprawdzić umiejętności pracowników i w razie potrzeby wykształcić nowe – te najbardziej przydatne w firmie – dodaje Magdalena Błaszczyk-Moryń ze Start People.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: