Coraz wyższe podatki osobiste na świecie
2012-11-13 13:20
![Coraz wyższe podatki osobiste na świecie [© decisiveimages - Fotolia.com] Coraz wyższe podatki osobiste na świecie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatki/Coraz-wyzsze-podatki-osobiste-na-swiecie-108562-200x133crop.jpg)
Podatki © decisiveimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Płatności barterowe: Kryptowaluta nie jest środkiem płatniczym
Jeszcze wyższa stawka progu podatkowegoRaport KPMG jest wynikiem analizy stawek podatków dochodowych oraz wysokości stawek na ubezpieczenia społeczne w 114 krajach. W tegorocznym badaniu, po raz trzeci w ciągu ostatnich 10 lat, odnotowany został wzrost średniej stawki najwyższego progu podatkowego w skali świata.
- Zaistniałą sytuację można w znacznej części tłumaczyć spowolnieniem gospodarczym oraz rosnącym zadłużeniem wielu krajów. W rezultacie państwa tworzą nowe stawki podatku dochodowego dla osób o bardzo wysokich dochodach albo wprowadzają tymczasowy podatek w celu zmniejszenia deficytu budżetowego – mówi Brad Maxwell, Partner i Szef globalnego zespołu doradztwa podatkowego w KPMG w Szwajcarii.
Przykładem takiej sytuacji mogą być ostatnie reformy podatkowe we Francji czy w Hiszpanii. Francuska reforma podatkowa wprowadziła dwie nowe stawki podatku dla osób najbogatszych, z czego najwyższa stawka podatku dochodowego wzrosła do 75%.
Najwyższe podatki na świecie
Według raportu KPMG, najwyższe stawki podatków osobistych spośród wszystkich analizowanych regionów świata nadal obowiązują w Europie Zachodniej (46,1%), następnie w Afryce Zachodniej (40%), Australii i Nowej Zelandii (39%) oraz w Europie Północnej (36,5%).
Najniższe stawki najwyższego progu podatku dochodowego występują zaś w krajach Bliskiego Wschodu, co najprawdopodobniej wynika z faktu, że w niektórych z nich podatku osobowego w ogóle się nie płaci. Niskie stawki podatków osobistych obowiązują także w Europie Wschodniej (16,7%), wynika to między innymi z występowania niskich podatków liniowych. Spośród 9 krajów regionu CEE tylko w Polsce i na Ukrainie utrzymywany jest system progresywnego opodatkowania.
fot. decisiveimages - Fotolia.com
Podatki
Według raportu KPMG, najwyższe stawki podatków osobistych spośród wszystkich analizowanych regionów świata nadal obowiązują w Europie Zachodniej (46,1%).
Polska na tle regionu
Jak wskazuje raport KPMG realia podatkowe danego państwa najlepiej obrazuje efektywna stopa podatkowa, tj. stosunek kwoty należnego podatku do wartości podstawy opodatkowania. I tak, dla dochodu 100 tys. dolarów brutto rocznie, efektywna stopa podatku dochodowego powiększonego o obowiązkowe koszty ubezpieczeń społecznych ponoszonych przez pracownika wynosi w Polsce 35,3%, co plasuje ją na 70 pozycji wśród 114 zbadanych krajów (uszeregowanych od najniższych obciążeń podatkowych).
- Praktycznie wszystkie kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej mogą pochwalić się niższą stawką efektywnego podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych niż Polska. Przykładowo, u naszych najbliższych sąsiadów – na Słowacji i w Czechach stawka ta wynosi ok. 25% – mówi Andrzej Marczak, Partner i Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
Efektywna stopa obciążenia wynagrodzenia wynoszącego 100 tys. dolarów brutto rocznie z tytułu ubezpieczeń społecznych, płaconych zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika, wynosi w Polsce 17,1%, co plasuje Polskę na 44 pozycji. Tylko dwa kraje regionu, Bułgaria i Ukraina, odnotowały niższe obciążenia z tytułu kosztów ubezpieczeń społecznych.
Informacje o raporcie
Raport pt. „KPMG’s Individual Income Tax and Social Security Rate Survey 2012” to coroczny, globalny raport KPMG dotyczący podatków dochodowych oraz składek z tytułu ubezpieczeń społecznych. Przeprowadzone analizy objęły 114 krajów świata.
![Sejm: ulgi prorodzinne do komisji [© anna - Fotolia.com] Sejm: ulgi prorodzinne do komisji](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT/Sejm-ulgi-prorodzinne-do-komisji-144720-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)