eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 18/2005 (02-08.05.2005)

Tydzień 18/2005 (02-08.05.2005)

2005-05-08 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 17/2005 (25.04-01.05.2005)

  • Poważnym problemem światowej gospodarki jest brak postępu w negocjacjach w sprawie liberalizacji światwego handlu. Różnice poglądów w gronie organizacji skupiajacej 148 państw przerodził się w kryzys w trakcie szczytu tej organizacji w meksykańskim Cancun. Kraje biedne tym razem zwarły swoje szeregi i nie zgodziły się na narzucenie rozwiązań przygotowanych przez czołowe gospodarczo kraje. By jednak katarska runda negocjacji nie załamała się uruchomiono liczne procesy negocjacyjne. Jeden z nich ma miejsce w Paryżu. Unia uzgadnia z WTO zmiany w swojej polityce celnej i zmniejszenie dopłat do unijnej produkcji rolnej.
  • W drugim planie obchodów 60-rocznicy zakończenie II wojny światowej trwają przygotowywania do szczytu Unia-Rosja. Przewiduje się podpisane tzw. map drogowych, które określą dalsze kierunki rozwoju wzajemnej współpracy.
  • Europejski Bank Centralny od 23 miesiecy nie zmienia poziomu stóp procentowych. Czeka, aż ruszy unijna gospodarka. Podstawowa stopa jest dziś na poziomie 2%.
  • Unia przegrała spór przed WTO. Światowa Organizacja Handlu uznała, że dotacje do produkcji cukru są nielegalne, niezgodne z zasadami wolnego handlu. Bruksela nie protestuje i zapowiedziała reformę na tym rynku.
  • Rosyjskie rezerwy złota i walut są na rekordowym poziomie i wynoszą ok. 144 mld USD, podczas gdy 1.01.2005 roki wynosiły 124,5 mld USD. W roku 2004 wzrosły o 61%.
  • Już 17 krajów unijnych w dyskusji nad przyszłością budżetu na lata 2007-2013 godząc się na redukcję w budżecie proponuje likwidacje rabatów i mechanizmów korygujacych, które dotąd zmniejszały wysokość wpłaty do brukselskiej kasy. Z najwiekszego rabatu korzysta dziś Wielka Brytania, która otrzymała go na zdecydowane żądanie M. Thatcher w trakcie szczytu w Fontainebleau.
  • Większość instytutów badawczych w Niemczech jest zdania, że w tym roku nie uda się zmniejszyć deficytu budżetowego poniżej 3% PKB.
  • Niemiecki rząd zamierza zmnejszyć podatki od przedsiębiorstw z 25% do 19%. Ma nadzieję, że w ten sposób zagraniczne filie przedsiębiorstw niemieckich będą odprowadzać podatki w kraju macierzystym.
  • Wiele wskazuje na to, że Niemcy i Francja skutecznie zablokowały usług na dłuższy czas unijną dyrektywę o liberalizacji.
  • Rozpoczęte rozmowy między Chinami i Unią w sprawie ograniczenia tempa wzrostu eksportu chińskich tekstyliów do Europy mają szansę zakończyć się sukcesem
  • Wobec wysokich cen ropy Rosja podnosi cło. Na początku roku wynosiło ono 80 USD/tonę, teraz jest na poziomie 102,6 USD/tonę, w czerwcu wyniesie 136,2 USD/tonę. Rosja podnosi też cła na eksport gotowych paliw.
  • Koreański Hankook zbuduje na Słowacji fabrykę opon samochodowych za 0,5 mld euro. Stworzy 1500 miejsc pracy. Ostatnie wygrane przez Słowację inwestycje w przemysł samochodowy to Hyundai/KIA (0,75 mld euro) i Toyota/PSA (1,3 mld euro).
  • Nagłośniona w mediach, planowana fuzja Gazpromu i Rosnieftu miała dać kontrolę Kremlowi nad tym światowym gigantem. Wiele wskazuje na to, że rosyjski rząd zmienia w tym zakresie strategię. Rosnieft jest kontrolowany przez rząd, a do kontroli nad Gazpromem może n doprowadzic kupując za 7,2 mld USD 10,2% akcji, zwiększając w ten sposób swoje udziały do 51%. To prosty sposób, by rząd zrealizował swój zamiar jakim jest kontrola nad wszystkimi znaczącymi firmami surowcowymi, szczególnie w branży surowców energetycznych.
  • Słowacja zamierza wokół Bratysławy utworzyć specjalną strefę ekonomiczną dla światowych firm technologicznych.
  • W ocenie premiera Węgier szara strefa w tym kraju wynosi 31-62 mld USD, na czym państwo traci ok 15 mld USD
  • Brytyjska sieć hipermarketów Tesco planuje w Europie Środkowej otworzyć 40 nowych sklepów. Ma jużw tym regionie 194 sklepy, w tym 47 w Polsce plus 31 supermarketów Savia.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WSPÓŁPRACY UNIA-ROSJA CIĄG DALSZY

W drugim planie mocno nagłośnionych medialnie obchodów 60-rocznicy zakończenia II wojny światowej trwają przygotowywania do szczytu Unia-Rosja. Odbędzie się on następnego dnia po obchodach rocznicowych w Moskwie. W trakcie spotkania przywódców przewiduje się podpisane tzw. map drogowych, które określą dalsze kierunki rozwoju wzajemnej współpracy. Umowa ma dotyczyć czterech obszarów:

- gospodarki,
- wolności, bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości,
- bezpieczeństwa zewnetrznego,
- kultury, edukacji i badań naukowych.

W ocenie ekspertów współpraca ta rozwija się obecnie z oporami. Strony różnią spojrzenia tak na sprawy świata, kontynentu, jak i na dwustronna współpracę. Siłą zmuszającą do rozmów sa atuty obu stron i podniesienie tej współpracy na wyższy poziom jest nieuniknione. Jeśli umowa zostanie podpisana, powstanie baza, na której będą negocjowane i podpisywane szczegółowe porozumienia. Przewiduje się, że w pierwszej kolejności powstaną umowy dotyczące ochrony wzajemnych inwestycji, współpracy w kosmosie i działań antyterrorystycznych. Mówi się też o możliwości dojścia do porozumienia w sprawie readmisji do Rosji nielegalnych emigrantów i uproszczenia procedur wizowych dla obywateli Rosji przy wjeździe na terytorium Unii.

Już od kilku lat stosunki Rosji tak z Unią, jak i z czołowymi gospodarczo krajami unijnymi są wyjątkowe. Naszym zdaniem fałszywa jest teza wielu polskich komentatorów, którzy tę umowe sytuują w gronie standardowych umów z krajami sasiednimi Unii (takimi jak Ukraina, Tunezja, Izrael). Pozycja gospodarcza i polityczna Rosji oraz jej atuty w tym zakresie, a także dotychczasowe powiązania gospodarcze nie uzasadniają takiego stanowiska.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: