eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski handel przed wzrostami

Polski handel przed wzrostami

2012-11-15 09:19

Polski handel przed wzrostami

Handel międzynarodowy © simonalvinge - Fotolia.com

Mimo spowolnienia gospodarczego na świecie, handel międzynarodowy będzie rósł: w 2013 roku o ok. 5%, a w kolejnych latach przyspieszy do ok. 6-7% rocznie, wynika z prognoz ekonomistów HSBC i firmy badawczej Oxford Economics, autorów opublikowanego właśnie raportu pt. "Global Connections". Przewidują oni jednak, że ożywienie handlu nie będzie przebiegało równocześnie dla rynków rozwiniętych i wschodzących. Podczas gdy handel zagraniczny krajów rozwijających się będzie rósł już w najbliższej przyszłości, aktywność handlowa krajów rozwniętych będzie odradzała się dopiero od 2016 roku.

Przeczytaj także: Polski handel zagraniczny wzrośnie o 125% do 2025 r.

„Rynki wschodzące będą siłą napędową wzrostu wymiany handlowej na świecie, a coraz większy udział w tym wzroście będą miały mniejsze rynki wschodzące”, powiedział John Rendall, Dyrektor Zarządzający HSBC Bank Polska S.A. i Szef Pionu Bankowości Komercyjnej i Globalnej w tym banku. „W gronie rynków wschodzących najszybciej będzie rósł handel Chin i Indii, co nie jest zaskoczeniem ze względu na już teraz imponującą aktywność tych krajów na rynku międzynarodowym. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że w perspektywie kilku lat w czołówce krajów o największym wzroście handlu obok Chin i Indii znajdą się Indonezja, Egipt, Turcja, Meksyk i Polska”, dodał. Zdaniem autorów raportu „Global Connections” będzie to konsekwencją rosnącej ilości i wartości dóbr eksportowanych przez te kraje wraz z postępującą industrializacją i ukierunkowaniem firm na rozwój współpracy z krajami o dużych populacjach i dynamicznie rozwijającej się klasie średniej.

Odrodzenie handlu międzynarodowego rynków rozwiniętych będzie miało z kolei związek ze stopniowym przestawianiem się tamtejszych firm na współpracę z perspektywicznymi rynkami wschodzącymi wobec ograniczenia możliwości rozwoju wymiany z rynkami rozwniętymi, realizującymi szereg reform strukturalnych. Niemniej jednak – zdaniem ekonomistów HSBC i Oxford Economics – dwa rynki rozwnięte będą odnotowywały znaczny wzrost wymiany handlowej jeszcze przed 2016 rokiem. Będą to Wielka Brytania i USA, które już teraz współpracują z rynkami wschodzącymi na dużą skalę.

fot. simonalvinge - Fotolia.com

Handel międzynarodowy

Handel międzynarodowy będzie rósł: w 2013 roku o ok. 5%, a w kolejnych latach przyspieszy do ok. 6-7% rocznie, wynika z prognoz ekonomistów HSBC i firmy badawczej Oxford Economics.


Polska wśród najlepszych

W krótkim okresie oczekiwania dotyczące aktywności polskich eksporterów i importerów mogą ulegać wahaniom. Już teraz dane rynkowe wskazują na osłabienie tej aktywności. „Ma to związek przede wszystkim z faktem, że ponad 75% polskiego eksportu trafia na rynek Unii Europejskiej, a ponad połowa – do krajów strefy euro, z których wiele dotkliwie odczuwa skutki kryzysu zadłużeniowego”, mówi Andrzej Puta, Dyrektor Departamentu Finansowania Handlu w HSBC Bank Polska S.A. W związku z tym ekonomiści HSBC i Oxford Economics oczekują osłabienia polskiego handlu na koniec 2012 roku, niemniej jednak już w latach 2013-2015 powinno dojść do odbicia, a w dłuższej perspektywie Polska może znaleźć się w gronie najlepszych gospodarek pod względem wzrostu aktywności handlowej.

„W przyszłości struktura polskiego handlu zagranicznego będzie ulegała zmianie. Rola niektórych obecnie kluczowych partnerów handlowych Polski będzie malała, a ich miejsce zajmą inne kraje. Będzie to jednak proces stopniowy i rozciągnięty w czasie”, dodaje Andrzej Puta. Autorzy raportu przewidują, że w kilkunastoletniej perspektywie dwóch najważniejszych partnerów handlowych Polski po stronie eksportu – Niemcy i Wielka Brytania - pozostanie bez zmian. „Niezależnie od tempa wzrostu gospodarki niemieckiej w najbliższych latach, rynek ten pozostanie głównym kierunkiem eksportu dla polskich firm z uwagi na jego wielkość, bliskość geograficzną oraz różnorodność i intensywność relacji biznesowych i pozabiznesowych między Polską a Niemcami”, mówi Rafał Chwast, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Finansowy Grupy Nowy Styl, będącej europejskim liderem i jednym z największych na świecie producentów mebli biurowych i krzeseł do różnorodnych zastosowań.

W 2030 roku w czołówce pojawią się Turcja i Chiny, znajdujące się obecnie poza gronem dziesięciu najważniejszych partnerów eksportowych Polski. Zgodnie z prognozami HSBC i Oxford Economics w ciągu najbliższych trzech lat eksport z Polski do Chin będzie rósł średnio o 12% rocznie, w drugiej połowie obecnej dekady przyspieszy do 15% rocznie, a po 2020 roku będzie rozwijał się w tempie ok. 11% rocznie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: