Najdroższe ulice handlowe świata 2012
2012-11-15 11:13
Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2011
Michele Woo, starszy dyrektor w dziale transakcji w sektorze handlowym w biurze firmy Cushman & Wakefield w Hongkongu, powiedziała: „Istotnym wydarzeniem w Azji w bieżącym roku był gwałtowny wzrost czynszów w Hongkongu aż o 21,8% ze względu na silny popyt ze strony międzynarodowych sieci handlowych i ograniczoną podaż powierzchni. Jednak niedawna zapowiedź wprowadzenia nowego podatku od zakupu nieruchomości mieszkaniowych przez zagranicznych nabywców spowodowała wzrost zainteresowania inwestycjami w obiekty handlowe w Hongkongu. Ponadto od ubiegłego miesiąca maleje aktywność na rynku najmu, ponieważ pod koniec roku handlowcy przyjmują pozycję wyczekującą. Mimo iż Hongkong będzie nadal idealną lokalizacją dla zagranicznych sieci handlowych zainteresowanych wejściem na chiński rynek, wysoki dwucyfrowy wzrost czynszów jest mało prawdopodobny. Przewidujemy, że aktywność na rynku handlowym w krajach Azji i Pacyfiku utrzyma się na wysokim poziomie, ponieważ międzynarodowi operatorzy, którzy z trudem wypracowują zyski na własnych rynkach, będą poszukiwać możliwości wzrostu w tym regionie”.
EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)
W skali roku utrzymała się głęboka polaryzacja na rynku handlowym w tym regionie, przy silnym popycie na najlepsze lokalizacje ze strony międzynarodowych marek luksusowych w większości dużych miast. Natomiast drugorzędne lokalizacje, nawet w tych miastach, nie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na rosnącą podaż obiektów handlowych i słabe nastroje konsumentów.
Czynsze w regionie EMEA wzrosły w ciągu roku do czerwca o 1,7%, do czego przyczynił się utrzymujący się popyt ze strony międzynarodowych marek odzieżowych i sektora towarów luksusowych. Najwyższe czynsze w 25 z 31 europejskich rynków objętych badaniem utrzymały się na stabilnym poziomie lub wzrosły, natomiast wyraźnie spadły w krajach dotkniętych działaniami oszczędnościowymi, np. w Grecji (-17,1%), Irlandii (-15,1%) i na Węgrzech (-13,3%), lub odnotowujących wzrost podaży, np. w Bułgarii (-7,7%).
Wysoką dynamikę aktywności odnotowano w segmencie najlepszych powierzchni na głównych rynkach europejskich, o czym świadczy wzrost czynszów o 14,6% we Francji dzięki imponującym dwucyfrowym wzrostom głównie w lokalizacjach oferujących produkty luksusowe. Natomiast mniejszymi wzrostami czynszów mogą się pochwalić inne rynki europejskie, w tym Wielka Brytania (6,3%), Włochy (5,4%), Niemcy (4,7%), Holandia (4,5%) i Hiszpania (2,0%).
Najdroższą ulicą handlową w regionie EMEA ponownie zostały Pola Elizejskie w Paryżu, które dzięki wzrostowi czynszów w ciągu roku o 30% zwiększyły dystans dzielący je od New Bond Street w Londynie, drugiej najdroższej lokalizacji handlowej w Europie.
Przeczytaj także:
Najdroższe ulice handlowe świata 2022
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
powierzchnie handlowe, rynek powierzchni handlowych, obiekty handlowe, ulice handlowe, najdroższe ulice świata
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)