Zatrudnianie cudzoziemców 2012
2012-11-16 13:04
Sytuacja na rynku pracy na Ukrainie © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców I-VI 2012
Polska stała się dla obywateli Ukrainy czołowym rynkiem pracy wśród wszystkich państw członkowskich. Wpływ mają na to liberalne procedury legalizacji pobytu i pracy, bliskość geograficzna i kulturowa, a także stosunkowo duży potencjał kadrowy Ukrainy. W 2011 roku polscy pracodawcy zarejestrowali niecałe 260 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, z których prawie 240 tys. przypadało na obywateli Ukrainy. W 2012 roku prognozuje się utrzymanie liczby rejestrowanych oświadczeń dla obcokrajowców na podobnym lub nieco niższym poziomie co w roku poprzednim, przy jednoczesnym wzroście liczby zezwoleń na pracę wydawanych obcokrajowcom – szacuje się, że w tym roku w przypadku obywateli Ukrainy może ona wzrosnąć o nawet 60%. Oznacza to zarówno, że po obcokrajowców coraz częściej sięgają pracodawcy posiadający niedobór kadr w długim okresie, a także pracodawcy, którzy chcą się związać z zagranicznymi pracownikami na dłużej. Jednocześnie wyhamowuje dynamika krótkookresowego zatrudniania cudzoziemców - w III kwartale 2012 roku zarejestrowano w Powiatowych Urzędach Pracy zaledwie 48 738 oświadczeń, co oznacza regres o ponad 9 tysięcy w stosunku do III kwartału 2011 roku.fot. mat. prasowe
Sytuacja na rynku pracy na Ukrainie
Istotnym aspektem w perspektywie dalszego usprawniania atrakcyjności polskiego rynku pracy dla obywateli państw trzecich są proponowane zmiany w ustawie o cudzoziemcach, które przewidują między innymi wydłużenie maksymalnego okresu pobytu cudzoziemca w Polsce w oparciu o zezwolenie na pobyt czasowy z 2 do 3 lat. Do innych znaczących zmian należy ujednolicenie procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemca, uzyskanie którego po wejściu nowej ustawy w życie będzie możliwe w ramach jednej procedury administracyjnej. Pewną elastyczność cudzoziemcom daje również możliwość pozostawania przez 1 miesiąc bez pracy w trakcie pobytu w Polsce, a także wydłużenie terminu, w którym cudzoziemiec będzie mógł ubiegać się o przedłużenie zezwolenia bez ryzyka jego cofnięcia (obecnie obcokrajowiec powinien uruchomić procedurę przedłużania zezwolenia najpóźniej na 45 dni przed końcem ważności wizy lub zezwolenia pobytowego).
fot. mat. prasowe
Sytuacja na rynku pracy w Polsce i zmiany ułatwiające zatrudnienie cudzoziemców
W przeprowadzonym przez EWL badaniu wzięli udział obywatele Ukrainy, stanowiący najliczniejszą na polskim rynku grupę cudzoziemców. Respondenci zapytani o sytuację na rynku zatrudnienia w Polsce i zmiany w polskiej polityce migracyjnej aż w 86% ocenili je pozytywnie. Tylko 10% ankietowanych oceniło zmiany w polskim prawie pracy w stosunku do obcokrajowców jako przeciętne, zaś 4% nie miało na ten temat zdania. Jednocześnie większość ankietowanych negatywnie oceniła sytuację na rynku pracy na Ukrainie - tylko 4% respondentów określiło ją jako pozytywną, aż 70% odpowiedzi badanych określało obecny stan ukraińskiego rynku pracy negatywnie. Na tak pesymistyczny obraz zatrudnienia na Ukrainie wpływ ma realny poziom bezrobocia, a także warunki zatrudnienia, takie jak niskie płace, czy nie wypłacanie pensji.
fot. mat. prasowe
Przyczyny ubiegania się o pracę w Polsce (wg obywateli Ukrainy)
Branże, w których obywatele Ukrainy najchętniej szukają pracy w Polsce to sektor produkcyjny (33% badanych), gastronomia i hotelarstwo (30%), budownictwo (29%), przemysł ciężki i lekki (28%) oraz transport (25%). Preferowane stanowiska zawodowe to z kolei specjaliści i pracownicy niższego szczebla (odpowiednio 36 i 30 procent).
Na pytanie “Czemu zdecydowali się Państwo ubiegać się o pracę w Polsce?” najwięcej (aż 47% badanych) wskazało jako główny powód aktualną sytuację na ukraińskim rynku pracy. Poza trudną sytuacją na rynku pracy, do najbardziej istotnych przyczyn podejmowania pracy w Polsce pracownicy z Ukrainy zaliczają przyczyny zarobkowe (45% respondentów) oraz chęć rozwoju zawodowego (44%). Prawie jedna trzecia ankietowanych wśród przyczyn wymienia również inne powody osobiste (31%) oraz bardziej atrakcyjne oferty pracy (26%).
fot. mat. prasowe
Charakter wyjazdów obywateli Ukrainy do pracy w Polsce
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)