Zatrudnianie cudzoziemców 2012
2012-11-16 13:04
Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców I-VI 2012
Coraz więcej cudzoziemców myśli również o związaniu się z Polską w dłuższym okresie. Na pytanie o charakter wyjazdu do pracy w Polsce, większość (65% ankietowanych) odpowiedziało, że chcą zostać w Polsce na dłużej. Dla 35% respondentów wyjazd do Polski ma charakter zarobkowy i nie wiążą z nim żadnych dłuższych planów. Prawie połowa (49%) badanych zadeklarowała ponadto chęć podejmowania pracy przez okres od 3 lat wzwyż, zaś aż 96% respondentów wyraziło chęć rozpoczęcia nauki języka polskiego jako obcego.
fot. mat. prasowe
Inne kierunki migracji zarobkowych cudzoziemców
- „Polscy pracodawcy częściej niż do tej pory zatrudniają cudzoziemcow na dłuższy okres i chętniej przedłużają im zezwolenia na pracę.” - wyjaśnia Andrzej Korkus, prezes zarządu agencji EWL East West Link. – „Dla pracodawców jest to korzystne, bo w efekcie jakość pracy wykonywanej przez cudzoziemców rośnie a pracownicy mniej rotują. Z kolei pracownicy mocniej wiążą się z miejscem zatrudnienia, nawiązują kontakty z polskimi współpracownikami, stopniowo integrując się. Również polskie ustawodawstwo wydaje się sprzyjać takiemu procesowi, o czym świadczą wprowadzone kilka miesięcy temu zmiany w ustawie o obywatelstwie polskim.”
fot. mat. prasowe
Branże, w których szukają zatrudnienia obywatele Ukrainy
Dodatkowe badanie zostało przeprowadzone przez szkołę języka polskiego dla cudzoziemców Edu & More na grupie cudzoziemców uczestniczących w zajęciach nauki języka polskiego jako obcego. Według większości (92% badanych) respondentów znajomość języka polskiego ma pozytywny wpływ na ich pobyt w Polsce. Na pytanie o powody podjęcia nauki języka polskiego, jako główną przyczynę aż 47% badanych wskazało chęć znalezienia lepszej pracy. Istotnymi powodami wg respondentów są również chęć osiedlenia się na stałe w Polsce (35% badanych), a także chęć poznawania nowych osób i przyczyny zawodowe, takie jak wymogi pracodawców (po 33%). Ponadto cudzoziemcy uważają, że znajomość języka polskiego wpływa na szereg kwestii zawodowych, z których najczęściej wymieniana była możliwość lepszego zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej, dostęp do szerszego zakresu ofert pracy, większa satysfakcja płynąca z wykonywanej pracy oraz usprawnienie komunikacji z polskimi współpracownikami.
fot. mat. prasowe
Preferowane stanowisko (wg obywateli Ukrainy)
„Pomimo, że język polski do łatwych języków się nie zalicza, obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony cudzoziemców podjęciem nauki polskiego” – mówi Dorota Gruza, prezes zarządu Edu & More, szkoły języka polskiego jako obcego. – „Najczęściej z przyczyn zawodowych lub biznesowych, jednak nie brakuje również obcokrajowców dla których najważniejszą motywacją jest pozostawianie w związku z osobą polskiego pochodzenia czy fascynacja Polską i polską kulturą. Nauka polskiego stanowi przepustkę do dłuższego pobytu.”
Źródło: MPiPS, EWL, Edu & More
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)