eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZatrudnianie cudzoziemców 2012

Zatrudnianie cudzoziemców 2012

2012-11-16 13:04

Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców I-VI 2012


Coraz więcej cudzoziemców myśli również o związaniu się z Polską w dłuższym okresie. Na pytanie o charakter wyjazdu do pracy w Polsce, większość (65% ankietowanych) odpowiedziało, że chcą zostać w Polsce na dłużej. Dla 35% respondentów wyjazd do Polski ma charakter zarobkowy i nie wiążą z nim żadnych dłuższych planów. Prawie połowa (49%) badanych zadeklarowała ponadto chęć podejmowania pracy przez okres od 3 lat wzwyż, zaś aż 96% respondentów wyraziło chęć rozpoczęcia nauki języka polskiego jako obcego.

fot. mat. prasowe

Inne kierunki migracji zarobkowych cudzoziemców

Pewnym zaskoczeniem jest bardzo niskie zainteresowanie badanych respondentów migracją zarobkową do Federacji Rosyjskiej, gdzie pracę podjąć chce tylko 8% ankietowanych.


- „Polscy pracodawcy częściej niż do tej pory zatrudniają cudzoziemcow na dłuższy okres i chętniej przedłużają im zezwolenia na pracę.” - wyjaśnia Andrzej Korkus, prezes zarządu agencji EWL East West Link. – „Dla pracodawców jest to korzystne, bo w efekcie jakość pracy wykonywanej przez cudzoziemców rośnie a pracownicy mniej rotują. Z kolei pracownicy mocniej wiążą się z miejscem zatrudnienia, nawiązują kontakty z polskimi współpracownikami, stopniowo integrując się. Również polskie ustawodawstwo wydaje się sprzyjać takiemu procesowi, o czym świadczą wprowadzone kilka miesięcy temu zmiany w ustawie o obywatelstwie polskim.”

fot. mat. prasowe

Branże, w których szukają zatrudnienia obywatele Ukrainy

Obywatele Ukrainy najchętniej szukają w Polsce pracy w branżach takich jak sektor produkcyjny (33% badanych), gastronomia i hotelarstwo (30%), budownictwo (29%), przemysł ciężki i lekki (28%) oraz transport (25%).


Dodatkowe badanie zostało przeprowadzone przez szkołę języka polskiego dla cudzoziemców Edu & More na grupie cudzoziemców uczestniczących w zajęciach nauki języka polskiego jako obcego. Według większości (92% badanych) respondentów znajomość języka polskiego ma pozytywny wpływ na ich pobyt w Polsce. Na pytanie o powody podjęcia nauki języka polskiego, jako główną przyczynę aż 47% badanych wskazało chęć znalezienia lepszej pracy. Istotnymi powodami wg respondentów są również chęć osiedlenia się na stałe w Polsce (35% badanych), a także chęć poznawania nowych osób i przyczyny zawodowe, takie jak wymogi pracodawców (po 33%). Ponadto cudzoziemcy uważają, że znajomość języka polskiego wpływa na szereg kwestii zawodowych, z których najczęściej wymieniana była możliwość lepszego zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej, dostęp do szerszego zakresu ofert pracy, większa satysfakcja płynąca z wykonywanej pracy oraz usprawnienie komunikacji z polskimi współpracownikami.

fot. mat. prasowe

Preferowane stanowisko (wg obywateli Ukrainy)

Stanowiska, na które badani obywatele Ukrainy najczęściej szukają pracy, to stanowiska specjalistów (36% badanych).


„Pomimo, że język polski do łatwych języków się nie zalicza, obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony cudzoziemców podjęciem nauki polskiego” – mówi Dorota Gruza, prezes zarządu Edu & More, szkoły języka polskiego jako obcego. – „Najczęściej z przyczyn zawodowych lub biznesowych, jednak nie brakuje również obcokrajowców dla których najważniejszą motywacją jest pozostawianie w związku z osobą polskiego pochodzenia czy fascynacja Polską i polską kulturą. Nauka polskiego stanowi przepustkę do dłuższego pobytu.”

Źródło: MPiPS, EWL, Edu & More

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: