Przeczytaj także: Ewolucja spamu IV-VI 2012
Robaki pocztowe Bagle.gt, Mydoom.m i Mydoom.I zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce, podczas gdy Netsky.q spadł na szóstą pozycję. Czytelnicy być może przypominają sobie, że standardową funkcją tego robaka pocztowego jest zbieranie adresów e-mail z zainfekowanego komputera i wysyłanie na nie spamu. Spośród tych czterech robaków Bagle.gt jest jedynym wyposażonym w dodatkową funkcję łączenia się z internetem w celu pobrania innych szkodliwych programów na zainfekowany komputer.
Rodzina Androm, która po raz pierwszy pojawiła się w rankingu Top 10 w lipcu, utrzymała swoją pozycję przez całe lato, a jedna z modyfikacji szkodników z tej rodziny (Androm.kv) zajęła we wrześniu pierwsze miejsce. W ogólnej klasyfikacji dla całego III kwartału modyfikacja ta uplasowała się na 5 pozycji. Inny przedstawiciel tej rodziny zajął 10 miejsce. Po zainstalowaniu się na komputerach ofiar zagrożenia te pobierają do systemu inne szkodliwe programy, łącznie ze spambotami.
Na siódmym miejscu znalazł się Trojan-Ransom.Win32.PornoAsset.aauh. Jest to trojan szantażysta, który blokuje system operacyjny i żąda od użytkownika zapłaty za odblokowanie. Programy te należały do najbardziej znanych we wrześniu: cztery szkodliwe programy w rankingu Top 10 w pierwszym miesiącu jesieni stanowiły modyfikacje z tej rodziny.
Rozmiar wiadomości spamowych
fot. mat. prasowe
Rozmiar wiadomości spamowych w III kwartale 2012 r.
W trzecim kwartale 2012 r. wiadomości spamowe posiadały na ogół dość niewielki rozmiar (1 KB lub mniej)
W trzecim kwartale 2012 r. wiadomości spamowe posiadały na ogół dość niewielki rozmiar (1 KB lub mniej). Z reguły treść tych e-maili składa się z jednego krótkiego zdania i odsyłacza do strony internetowej, który – jak oczekuje spamer – ma zostać kliknięty przez odbiorcę. We wrześniu zarejestrowaliśmy wzrost liczby dużych e-maili (2-5 KB). Wynika to z tego, że jesienią zazwyczaj zwiększa się ilość spamu zamawianego przez małe i średnie przedsiębiorstwa, który zwykle jest bogatszy w informacje. Spam wysyłany w ramach programów partnerskich na pewno będzie zawierał odsyłacz, ponieważ dochody spamera zależą od liczby kliknięć pochodzących z wysyłanych przez niego wiadomości.
Źródła spamu wedlug państwa i regionu
W III kwartale 2012 r. znacząco wzrósł odsetek wiadomości spamowych wysyłanych z Chin i Stanów Zjednoczonych (o odpowiednio +6,7 i +15 punktów procentowych). Te dwa państwa odpowiadały w sumie za ponad połowę całego spamu na świecie.
Udział innych państw zmniejszył się bardziej lub mniej proporcjonalnie.
fot. mat. prasowe
Źródła spamu według państwa, III kwartał 2012 r.
W III kwartale 2012 r. znacząco wzrósł odsetek wiadomości spamowych wysyłanych z Chin i Stanów Zjednoczonych (o odpowiednio +6,7 i +15 punktów procentowych)
Spam pochodzący z Chin był wysyłany głównie do regionu Azji Pacyficznej, Australii i Europy Zachodniej, podczas gdy spam pochodzący ze Stanów Zjednoczonych był aktywnie wysyłany na kontynent amerykański, do regionu Azji Pacyficznej i Australii. Jeżeli chodzi o Europę, największa ilość spamu pochodziła z Indii i Wietnamu. Głównym celem indyjskiego spamu była Europa Zachodnia, gdzie państwo to zajęło drugie miejsce w rankingu Top 10 źródeł spamu.
Jeżeli chodzi o regiony, z których pochodziło najwięcej spamu, znaczny wzrost (+15 punktów procentowych) za sprawą Stanów Zjednoczonych odnotował region Ameryki Północnej, natomiast udział Azji utrzymał się na wysokim poziomie – niemal połowa spamu była wysyłana z komputerów w tym regionie. Europa Zachodnia wyprzedziła Europę Wschodnią, zajmując czwarte miejsce i zbliżając się do Ameryki Łacińskiej.
fot. mat. prasowe
Źródła spamu według regionu, III kwartał 2012 r.
Znaczny wzrost (+15 punktów procentowych) za sprawą Stanów Zjednoczonych odnotował region Ameryki Północnej
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)