Ewolucja spamu VII-IX 2012
2012-11-19 12:18
Przeczytaj także: Ewolucja spamu IV-VI 2012
Phishing
fot. mat. prasowe
100 firm najczęściej atakowanych przez phisherów według kategorii w III kwartale 2012 r.
Pod koniec kwartału portale społecznościowe znalazły się na szczycie rankingu Top 100 firm najczęściej atakowanych przez phisherów, stanowiąc cel 26,5% wszystkich ataków
Pod koniec kwartału portale społecznościowe znalazły się na szczycie rankingu Top 100 firm najczęściej atakowanych przez phisherów, stanowiąc cel 26,5% wszystkich ataków - o 0,6 punktu procentowego więcej niż w poprzednim kwartale. Na drugim miejscu znalazły się organizacje finansowe, które stanowiły cel 22% wszystkich ataków phishingowych, co stanowi spadek o 1,6 punktu procentowego w porównaniu z drugim kwartałem.
Mimo niewielkiej liczby ataków phishingowych na gry online w ciągu ostatnich trzech miesięcy Kaspersky Lab zarejestrował wysyłki, których celem była kradzież danych zarejestrowanych użytkowników z serwisu battle.net. Wskazuje to na ponowne zainteresowanie kontami dotyczącymi gry Blizzard spowodowane niedawną premierą WoW: Mists of Pandaria.
Wnioski i prognozy
W III kwartale 2012 r. eksperci z Kaspersky Lab zarejestrowali liczne wysyłki o tematyce politycznej, których liczba rosła aż do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych 6 listopada. Zwiększyła się również liczba szkodliwych wysyłek żerujących na zainteresowaniu użytkowników tym wydarzeniem.
Rezygnowanie przez reklamodawców z wykorzystywania spamu na rzecz innych nośników spowodowane jest częściowo wzrostem kryminalizacji spamu – duża liczba reklam dotyczy zakazanych produktów – jak również oszukańczych i szkodliwych wiadomości e-mail. Na przestrzeni minionego roku eksperci z Kaspersky Lab zaobserwowali dwa równoległe trendy: spadek odsetka spamu oraz nieznaczny wzrost odsetka szkodliwych wysyłek. Prawdopodobnie oba trendy utrzymają się, ponieważ odsetek spamu zmniejsza się ze względu na to, że osoby reklamujące legalne towary i usługi zaczynają wykorzystywać inne nośniki.
Jeżeli chodzi o źródła niechcianych wiadomości, ilość spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych znacznie wzrosła, jednak prawdopodobnie nie utrzyma się na tak wysokim poziomie i nieznacznie spadnie w przyszłym kwartale. Azja nadal stanowi region, z którego pochodzi większość spamu na świecie.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)