Pracownicy tymczasowi 2012
2012-11-23 10:44
Przeczytaj także: Pracownicy tymczasowi: co ich motywuje?
Po raz pierwszy w Polsce badanie satysfakcji objęło tak liczną grupę pracowników tymczasowych. – Jest takie powiedzonko: “gość na chwilę widzi na milę” i to świetnie pasuje do sytuacji, w której człowiek przyjęty do pracy na krótki czas, szybciej dostrzega, co można poprawić albo czego robić nie należy, bo wszyscy mają przez to gorsze warunki pracy. Od 2008 roku zbieramy takie informacje i w formie raportów przekazujemy klientom, bo dla nich ta wiedza oznacza konkretne oszczędności wynikające z usprawnień, które podpowiedzieli sami pracownicy tymczasowi – podsumowuje Marta Wachowska, manager działu marketingu i PR.Jakie korzyści mają z takiego badania pracownicy? Przede wszystkim możliwość wskazania, co utrudnia im pracę. Oceniane obszary to między innymi: przebieg rekrutacji, poziom obsługi przez pracowników agencji, warunki i organizacja pracy w zakładzie pracodawcy - użytkownika, współpraca z pracownikami stałymi i przełożonymi, a także prawidłowość rozliczeń.
Co konkretnie mają z takich badań pracodawcy, można dowiedzieć się z trzech case studies na blogu kosztypracy.pl. Samej agencji badanie pozwoliło zaktualizować stan wiedzy na temat pracowników tymczasowych i porównać do wyników dotychczasowych badań rynku pracy tymczasowej, przeprowadzanych między innymi przez Polskie Forum HR. Dzięki temu wiadomo, co trzeba zmienić w obsłudze klienta, jakim jest pracownik tymczasowy.
Najważniejsze wyniki:
1. Pracę tymczasową podejmują przeważnie mężczyźni (58%), ale odsetek pań stale rośnie (42% w 2012). Najwięcej kobiet zatrudnia sektor produkcji (48%). Nietety, w związku z malejącym eksportem i słabnącym popytem wewnętrznym, maleje liczba miejsc pracy w produkcji, więc nietrudno przewidzieć odwrócenie tego trendu na najbliższe kilkanaście miesięcy.
fot. mat. prasowe
Płeć
Pracę tymczasową podejmują przeważnie mężczyźni (58%), ale odsetek pań stale rośnie (42% w 2012).
2. Większość (65%) ankietowanych pracowników tymczasowych ma mniej niż 30 lat. To potwierdza rosnącą rolę ofert pracy tymczasowej w zdobywaniu przez młodych ludzi pierwszych doświadczeń zawodowych. (dla 8% ankietowanych był to główny powód podjęcia zatrudnienia tymczasowego).
fot. mat. prasowe
Wiek
Większość (65%) ankietowanych pracowników tymczasowych ma mniej niż 30 lat. To potwierdza rosnącą rolę ofert pracy tymczasowej w zdobywaniu przez młodych ludzi pierwszych doświadczeń zawodowych.
3. Podział w pozostałych grupach wiekowych przedstawia się następująco: 19% to osoby pomiędzy 31. a 40. rokiem życia, 10% ma od 41 do 50 lat. Tylko 6% badanej grupy stanowią pracownicy powyżej pięćdziesiątki. Najmniej spośród nich znajduje zatrudnienie w branży automotive – zaledwie 2 %.
4. 53% badanych PT ma średnie wykształcenie, 27% - zasadnicze zawodowe, 3% jest w trakcie studiów a 9% ma wykształcenie wyższe.
fot. mat. prasowe
Wykształcenie
53% badanych PT ma średnie wykształcenie, 27% - zasadnicze zawodowe, 3% jest w trakcie studiów a 9% ma wykształcenie wyższe.
5. Największy odsetek pracowników z wykształceniem wyższym lub w trakcie studiów pracuje w branży logistycznej (15%). Świadomi jesteśmy wpływu okresu letniego na liczbę studiujących pracowników tymczasowych, ale nawet po zniwelowaniu czynników sezonowych, tendencję wzrostową obserwujemy od kilku lat.
6. 80% osób zatrudnionych po raz pierwszy w oparciu o umowę o pracę tymczasową, pracuje w firmach branży produkcyjnej. Wynika to przede wszystkim z faktu zatrudniania wielu zwalnianych pracowników stałych zakładów przemysłowych, przez agencje pracy tymczasowej.
7. 52% ankietowanych pracuje z Work Express powyżej 4 miesięcy z czego 32% dłużej niż 8 miesięcy. Dla większości (74%) pracowników zatrudnionych powyżej 8 miesięcy, Work Express jest pierwszą agencją pracy, z którą współpracują.
fot. mat. prasowe
Okres współpracy z Work Express
52% ankietowanych pracuje z Work Express powyżej 4 miesięcy z czego 32% dłużej niż 8 miesięcy. Dla większości (74%) pracowników zatrudnionych powyżej 8 miesięcy, Work Express jest pierwszą agencją pracy, z którą współpracują.
![Praca tymczasowa dobra na kryzys [© Rido - Fotolia.com] Praca tymczasowa dobra na kryzys](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Praca-tymczasowa-dobra-na-kryzys-115429-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)