Rynek pracy: nowe zjawiska
2012-11-23 10:12
Pracownicy © Rido - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak przezwyciężyć globalny niedobór talentów?
Era Człowieka – nowy etap dla rynku pracyEksperci ManpowerGroup od dłuższego czasu zwracają uwagę na zbieżność występujących na różnych rynkach zjawisk, a także ich wpływ na świat pracy. Klęski żywiołowe, przewroty polityczne, niepokoje społeczne, gospodarcze oraz niepewności finansowe przyczyniły się do tego, że obowiązujące systemy przestały gwarantować stabilność, a dotychczasowy układ sił w światowej gospodarce uległ zmianie. Wszystko to przyczynia się do powstawania nowych wyzwań i zagrożeń dla rynku pracy, wpływając na działania przedsiębiorców.
Jak zauważa Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce – Zmiany, które obserwujemy wymagają od nas modyfikacji modeli biznesowych, co pociąga za sobą zmianę nastawienia do samych pracowników. Ma to ogromny wpływ na konkurencyjność firm oraz ewentualne zminimalizowanie ich kłopotów na rynku pracy. We współczesnym świecie firmy muszą wykazać się dużo większą pomysłowością w kwestii pozyskiwania, szkolenia i rozwijania pracowników. Konieczne staje się dostosowanie procedur personalnych oraz struktury zatrudnienia do tworzenia optymalnych warunków wydobywających potencjał pracowników.
Świat przechodzi transformację i zmierza do nowej rzeczywistości, w której jego rozwój będzie determinowany przez potencjał ludzki – w sferze gospodarczej, politycznej i społecznej. Cechą charakterystyczną nowego okresu jest zastąpienie głównego wyróżnika konkurencyjności, jakim był kapitał, przez talent. Talenty, czyli pracownicy o poszukiwanych, rzadkich kompetencjach, o których jest coraz trudniej, zaczynają dyktować swoje warunki pracodawcom – to oni będą decydować jak, gdzie i kiedy chcą pracować. Talenty będą naturalnie przyciągane przez branże, które zaoferują najlepsze warunki rozwoju zawodowego. W ich postawie zauważalne będzie przykładanie większej wagi do własnego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu i zaangażowanie w lokalne społeczności.
fot. Rido - Fotolia.com
Pracownicy
Obecne zagrożenia dla rynku pracy
Jednak jednocześnie obserwujemy przesunięcie dynamiki rozwoju, podczas którego dotychczasowe potęgi gospodarcze tracą swoje wpływy, w siłę natomiast rosną rynki wschodzące. Efektem jest nasilający się podział świata, a także wzrost niedopasowania umiejętności pracowników do potrzeb rynku. Jednym z objawów tych zmian jest utrzymujący się problem globalnego niedoboru talentów. Według wyników badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup w pierwszej połowie 2012 r., aż jedna trzecia pracodawców w Polsce i na świecie nie może znaleźć pracowników na kluczowe dla działalności ich firm stanowiska. Ten negatywny trend ulega dodatkowemu wzmocnieniu poprzez dzielące społeczeństwa nierówności społeczne i ekonomiczne. Co ciekawe, sytuacji tej nie zmienia nawet rosnący poziom bezrobocia.
Postępująca równolegle ewolucja technologiczna przyczynia się do globalizacji świata i wpływa na przewartościowanie potrzeb rynku pracy. Rodzi to większą otwartość pracodawców oraz pracowników zarówno na migracje zawodowe, jak i częstsze wykorzystywanie technik pozwalających na pracę w międzynarodowych zespołach bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Z drugiej strony, podczas gdy powstają nowe, nieznane wcześniej, stanowiska, które nadal trudno zapełnić, część zawodów przestaje być potrzebna, co rodzi dla obydwu stron dodatkowy problem.
fot. mat. prasowe
Przyszłe trendy
Jak firmy mogą osiągnąć sukces?
W wyniku analizy nowej rzeczywistości, eksperci ManpowerGroup przygotowali listę rozwiązań, które przyczynią się do sukcesu pracodawców w Erze Człowieka. Wiążą się one z wprowadzeniem nowych modeli pracy, praktyk HR oraz źródeł talentów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)