
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2012
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w listopadzie negatywnie, bardziej pesymistycznie niż w październiku oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w październiku.W listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w październiku, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Dyrektorzy sygnalizują trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, choć nieznacznie mniejsze niż przed miesiącem; również odpowiednie prognozy są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych w październiku. Jednostki zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą wzrastać w tempie zbliżonym do odnotowanego w październiku.
W listopadzie większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż przed rokiem i w październiku br., oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają tylko podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (w porównaniu z październikiem bieżącego i listopadem ubiegłego roku oceny te są nieco mniej optymistyczne), a także informacja i komunikacja (oceny są lepsze niż przed miesiącem, ale gorsze niż przed rokiem).
1. Przetwórstwo przemysłowe
W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 9 (w październiku – minus 11). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22% (przed miesiącem odpowiednio 12% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
W listopadzie ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 9 (w październiku – minus 11).
Na spadek portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie zagranicznego niż krajowego portfela zamówień. We wszystkich trzech przypadkach oceny te są jednak mniej pesymistyczne niż przed miesiącem.
Przedsiębiorcy zgłaszają spadek bieżącej produkcji wolniejszy niż w październiku. Odpowiednie prognozy są nieco bardziej pesymistyczne od przewidywań z poprzedniego miesiąca. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych.
Poziom należności od kontrahentów pozostaje bez zmian. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, negatywne przewidywania w tym zakresie są zbliżone do prognoz formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia na poziomie zapowiadanym w październiku. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przesiębiorstwach.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)