Koniunktura przemysłowa XI 2012
2012-11-23 10:18
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2012
Wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają jedynie firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z ponad połowy badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek popytu, nieco większy niż oczekiwano przed miesiącem, przewidują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Największego wzrostu popytu spodziewają się jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
W listopadzie firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży. Najbardziej znaczący spadek w tym zakresie zgłaszają jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz edukacja (sekcja P). Wzrost sprzedaży sygnalizują tylko dyrektorzy podmiotów z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Sprzedaż usług pozostaje bez zmian w jednostkach z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży formułowane przez jednostki z ponad połowy badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek w tym zakresie przewidują przedsiębiorstwa z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Wzrost sprzedaży prognozują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).
Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest w listopadzie oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, gorsze niż w październiku, zgłaszają jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz edukacja (sekcja P). Korzystnie swoją sytuację finansową oceniają jedynie podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne i gorsze od formułowanych w październiku. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz pozostała działalność usługowa (sekcja S). Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), a także – w znacznie mniejszym stopniu – informacja i komunikacja (sekcja J).
W przedsiębiorstwach należących do ponad połowy badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji administrowanie i działalność wspomagająca (sekcja N), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (sekcja M) oraz informacja i komunikacja (sekcja J). Wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości (sekcja L), transport i gospodarka magazynowa (sekcja H).
Jednostki wszystkich badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)