Gospodarka: ruch w dół zatrzymany. Pozornie?
2012-11-26 15:53
Hamowanie gospodarki zatrzymane? © Jan Prchal - Fotolia.com
Przeczytaj także: MG: rok 2014 dobry dla gospodarki
Według danych GUS, w październiku 2012 produkcja sprzedana przemysłu była wyższa niż przed rokiem o 4,6 procent, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym zwiększyła się tylko o 0,6 procent. Wzrost zanotowano we wszystkich sekcjach przemysłu, największy w górnictwie i wydobywaniu.Nadal pogarsza się sytuacja sektora budowlanego. Produkcja budowlano-montażowa spadła w ciągu roku o 3,6 procent, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym spadek wyniósł 7,0 procent. Spadek produkcji wystąpił w większości działów, za wyjątkiem budowy budynków. W październiku utrzymał się wzrost w skali roku liczby mieszkań oddanych do użytkowania, chociaż był znacznie wolniejszy niż w poprzednich miesiącach. Mniejsza była liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań rozpoczętych. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w skali roku o 0,5 procent.
fot. Jan Prchal - Fotolia.com
Hamowanie gospodarki zatrzymane?
Wzrost rok do roku może jednak wynikać z różnej liczby dni roboczych w poszczególnych latach. W tym roku październik liczył 23 dni robocze, podczas gdy rok temu było to 21 dni.
Na rynku pracy utrzymuje się trwający od wielu miesięcy wzrostowy trend bezrobocia. W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12,5 procent, o 0,1 punktu procentowego więcej niż we wrześniu i o 0,7 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Najmniejsze bezrobocie zanotowano w woj. wielkopolskim (9,2 procent), najwyższe - w warmińsko-mazurskim (19,8 procent). W ciągu miesiąca bezrobocie wzrosło niemal w większości województw, za wyjątkiem świętokrzyskiego, lubuskiego, lubelskiego oraz łódzkiego. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, najbardziej w województwie łódzkim i warmińsko-mazurskim.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)