eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaBudżet UE 2012 i 2013 - jest wstępne porozumienie

Budżet UE 2012 i 2013 - jest wstępne porozumienie

2012-11-29 21:05

Budżet UE 2012 i 2013 - jest wstępne porozumienie

Jest wstępne porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE © Flashgaz - Fotolia.com

Po kilku tygodniach i wielu rundach rozmów negocjatorzy państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie noweli budżetowej na rok 2012 oraz przyjęcia budżetu na 2013 rok. W najbliższych dniach porozumienie zostanie przedłożone pod głosowanie Radzie Unii Europejskiej oraz Parlamentowi Europejskiemu.

Przeczytaj także: Fiasko budżetowego szczytu UE

Negocjacje dotyczyły zarówno nowelizacji tegorocznego budżetu, jak i przyjęcia budżetu na rok przyszły. Na razie nie są znane szczegóły porozumienia, wiadomo jednak, iż największy problem stanowiły zmiany związane z dziurą w budżecie 2012 (wynikającą m.in. z konieczności pokrycia kosztów programu Erasmus).

Rozmowy w sprawie budżetu 2012 / 2013 kilkakrotnie kończyły się fiaskiem. Komisja Europejska musiała więc przedstawiać nowe propozycje przyszłorocznych kwot. Ostatnia z nich to blisko 138 mld euro, co oznaczałoby wzrost o niemal 7 procent w porównaniu do tegorocznych 129 miliardów.

Rolą cypryjskiej prezydencji - po doprowadzeniu do porozumienia - będzie teraz jak najszybsze przeprowadzenie głosowania w Radzie UE, gdzie zarówno nowela jak i przyszłoroczny budżet muszą zostać przyjęte kwalifikowaną większością głosów. Aby mówić o sukcesie, trzeba będzie doprowadzić do porozumienia w Radzie jeszcze przed ostatnią w tym roku sesją Parlamentu Europejskiego, który zbierze się 13 grudnia. Dopiero przyjęcie zmian przez to ciało spowoduje, że wejdą one w życie.

fot. Flashgaz - Fotolia.com

Jest wstępne porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE

Negocjacje dotyczyły nie tylko przyjęcia budżetu na rok przyszły, ale i nowelizacji tegorocznego


W ostatnich latach wszystkie negocjacje dotyczące budżetu UE toczą się bardzo burzliwe. Powodem jest kryzys gospodarczy i słabnięcie europejskiej gospodarki oraz coraz większe ciężary jakie muszą ponosić płatnicy netto do unijnej kasy. Kraje, które są największymi beneficjentami UE domagają się zwiększania budżetu, podczas gdy pozostałe państwa wskazują na konieczność cięć. Między innymi z tego właśnie powodu nie zostało jeszcze osiągnięte porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2014 - 2020.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: