eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeWęgiel w elektrowniach ma konkurenta

Węgiel w elektrowniach ma konkurenta

2012-12-03 23:13

Węgiel w elektrowniach ma konkurenta

Elektrownia © Tomasz Budaj - Fotolia.com

Węgiel jako podstawowe paliwo w energetyce i ciepłownictwie ma konkurenta. W Stalowej Woli ma powstać elektrociepłownia gazowa. Blok o mocy 450 MW będzie kosztował 1,6 miliarda złotych. Elektrociepłownia w Stalowej Woli to wspólna inwestycja Tauron Polska Energia oraz PGNiG. Wcześniej budowę bloku gazowego o mocy 850 MW w elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu kosztem 3,5 miliarda złotych zapowiedziały KGHM i Tauron.

Przeczytaj także: UOKiK akceptuje kolejne koncentracje

Stalowowolski blok o mocy 450 MW oprócz energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło w postaci gorącej wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych. Prace zaczęły się już w listopadzie, są to na razie prace ziemne i budowlane. W czwartym kwartale 2014 roku zakończy się montaż turbiny gazowej oraz turbiny parowej. Elektrociepłownia ma zostać oddana do eksploatacji w 2015 roku. Inwestycja o wartości 1,6 miliarda złotych jest w jednej czwartej finansowana przez dwóch udziałowców spółki Elektrociepłownia Stalowa Wola, czyli PGNiG i Tauron Polska, pozostałe 75 procent kosztów budowy ma pochodzić z kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju.

fot. Tomasz Budaj - Fotolia.com

Elektrownia

W Stalowej Woli jest budowana elektrociepłownia opalana gazem ziemnym.


Blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie około 3500 GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m. sześc. gazu. Projekt realizowany jest w formule „pod klucz" i obejmuje budowę bloku z członem ciepłowniczym z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączami. Bezpośrednie sąsiedztwo inwestycji z gazociągiem umożliwi szybkie przyłączenie elektrociepłowni do sieci gazowej, z kolei zastosowanie wód pobliskiego Sanu do chłodzenia (zamiast chłodni kominowych) pozwoli na uzyskanie większej sprawności. W pobliżu inwestycji znajduje się także rozdzielnia 220 kV, która ułatwi przyłączenie elektrociepłowni do sieci elektroenergetycznej.

To nie pierwszy projekt w elektroenergetyce wykorzystujący jako paliwo gaz ziemny. Blok gazowy ma również powstać na terenie Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu, inwestorem w tym przypadku ma być spółka należąca do KGHM i Tauron Wytwarzanie, spółki zależnej Tauron Polska Energia. Budowa bloku gazowo-parowego w Blachowni ma kosztować ok. 3,5 mld złotych, przy planowanej mocy 850 MW. Jednak blok w Blachowni ma zostać oddany do użytku później niż ten w Stalowej Woli, według zapowiedzi ma ruszyć w drugim kwartale 2017 r. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: