Region EMEA: najlepsze spółki 2012
2012-12-01 00:30
Deloitte Technology Fast 500 EMEA © violetkaipa - Fotolia.com
Przeczytaj także: Region EMEA: najlepsze spółki 2011
Ranking porównuje najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Analiza oparta jest o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży z ostatnich pięciu lat (2007 r. vs. 2011 r.). Średnia stopa wzrostu przychodów spółek z pierwszej piątki wyniosła 53 474 proc. Rok temu ten wynik był ponad dwuipółkrotnie gorszy. Średnia dla wszystkich firm, ujętych w zestawieniu wynosi 1 549 proc., dla porównania w edycji ubiegłorocznej było to 1 287 proc. „Jest to najlepszy wynik osiągnięty w ciągu ostatnich pięciu lat konkursu. Odzwierciedla on potencjał tej branży, która mimo spowolnienia gospodarczego i niezwykle konkurencyjnego środowiska biznesowego radzi sobie znakomicie. Można wręcz powiedzieć, że kryzys im sprzyja, a innowacyjność produktów i usług spółek technologicznych pozwala na rozwój i osiąganie coraz lepszych rezultatów. Cieszy także to, że w kolejnym roku powiększyła się liczba spółek z Polski” – mówi Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu Deloitte.Zwycięzcą tegorocznej edycji, jest francuska firma Criteo, specjalizująca się w reklamie internetowej. Paryska spółka zanotowała fenomenalny wzrost przychodów na poziomie ponad 200 tys. proc. Na trzecim miejscu znalazła się zaś rumuńska firma Vola.ro, sprzedająca m.in. bilety lotnicze w Internecie, której współzałożycielami byli Michał Wrodarczyk i Jarosław Adamski, twórcy bliźniaczego polskiego serwisu FRU.pl.„Bardzo cieszy nas wyróżnienie dla Vola.ro w prestiżowym rankingu firmy Deloitte. Stanowi ono dla nas dodatkową motywację, aby kontynuować dynamiczny rozwój naszego biznesu w Rumunii” - mówi Michał Wrodarczyk, współzałożyciel Vola.ro i prezes zarządu FRU.PL.
fot. mat. prasowe
Pierwsza dziesiątka rankingu
Najwyższe miejsce spośród polskich spółek przypadło gliwickiej firmie i3D (oferującej usługi i produkty z zakresu technologii VR), która znalazła się na 49. pozycji w rankingu. „Szukamy nabywców naszych rozwiązań na całym świecie, cieszy zatem to międzynarodowe wyróżnienie. To moment na podziękowania dla naszego zespołu pozytywnie zakręconych innowatorów oraz dla naszych klientów, którym dziękujemy za zaufanie” – powiedział Arkadiusz Patryas, wiceprezes zarządu i3D. Nasz kraj z roku na rok ma coraz więcej swoich reprezentantów. Jeszcze dwa lata temu było ich zaledwie sześciu, rok temu – piętnastu, a w obecnej edycji aż 21.
fot. mat. prasowe
Polskie firmy w rankingu
W tegorocznym zestawieniu znaleźli się laureaci z 24 krajów. Podobnie jak w ubiegłym roku najliczniej reprezentowanym krajem jest Francja, z której pochodzi aż 90 spółek, z czego trzy uplasowały się w pierwszej dziesiątce. W porównaniu z edycją konkursu z 2011 r. nie zmienił się skład podium. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii, a trzecie do Szwecji. Polska poprawiła zaś swą lokatę o jedną pozycję.
fot. mat. prasowe
Kraje najliczniej reprezentowane w rankingu – TOP 10
Pierwsza dziesiątka Technology Fast 500 EMEA zdominowana jest przez spółki internetowe, których w tegorocznym zestawieniu znalazło się aż cztery. Ogólnie jednak przeważają spółki z branży oprogramowania, które mają 40 proc. udział w rankingu. Firm internetowych jest prawie dwa razy mniej. Trzecie miejsce zajmują coraz bardziej liczące się spółki z sektora telekomunikacja/sieci telekomunikacyjne z 17 proc. udziałem.
fot. mat. prasowe
Zwycięzcy w poszczególnych sektorach
Informacje o rankingu:
Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA na podstawie procentowego wzrostu przychodów operacyjnych ze sprzedaży z ostatnich pięciu lat (2007 r. vs. 2011 r.). Firmy nominowane do rankingu pochodzą z regionalnych rankingów, Polska była uwzględniona w rankingu „Technology Fast 50 Central Europe” (główna kategoria), który został opublikowany w październiku br. Firmy muszą spełniać następujące kryteria: opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe/posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych/posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie/okres działalności min 5 lat/wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku min 50 000 EUR (kurs wymiany w oparciu o średnią roczną podaną przez banki centralne dla walut poszczególnych krajów).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)