eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUbóstwo w Polsce 2012

Ubóstwo w Polsce 2012

2012-12-04 10:58

Przeczytaj także: Ubóstwo w Polsce 2011


W kontekście przyjętych założeń za zagrożone izolacją społeczną uznanych zostało ok. 9% osób w wieku 16 lat lub więcej. Co 25 osoba w tym wieku doświadczała jednocześnie izolacji społecznej oraz przynajmniej jednej z form ubóstwa (ubóstwo monetarne, ubóstwo warunków życia, ubóstwo braku równowagi budżetowej). Izolacją społeczną oraz wszystkimi z wymienionych form biedy zagrożony był natomiast co setny mieszkaniec Polski w wieku 16 lat lub więcej.

Należy zauważyć, że zasięg izolacji społecznej był trzykrotnie mniejszy niż zasięg zagrożenia ubóstwem (przynajmniej jedną jego formą). Oznacza to, że zanik lub ograniczenie kontaktów społecznych jest zjawiskiem znacznie rzadszym niż bieda. Ubóstwo materialne jest czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko izolacji, ale nie musi do niej prowadzić. Aby nastąpiła utrata sieci kontaktów społecznych, zazwyczaj konieczne jest również wystąpienie innych przesłanek. Większości osób żyjących w biedzie mimo wszystko udaje się uniknąć izolacji.

Informacje o badaniu
Badanie było realizowane techniką bezpośredniego wywiadu z respondentem. Jednostkę badania stanowiło gospodarstwo domowe i jedna wybrana losowo osoba w wieku 16 lat lub więcej, będąca członkiem danego gospodarstwa. Udział w badaniu wzięło 14,9 tys. gospodarstw domowych, a odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu indywidualnym udzieliło 13,3 tys. osób. Zastosowana metodologia analizy jest oparta na podejściu relatywnym. W odróżnieniu od ujęcia klasycznego, w którym zasięg ubóstwa określa się jedynie na podstawie dochodów lub wydatków gospodarstw domowych, uwzględniono trzy uzupełniające się wymiary. Przeanalizowano mianowicie: ubóstwo dochodowe, ubóstwo warunków życia oraz ubóstwo oceniane w kontekście radzenia sobie z budżetem domowym. Wyodrębniono trzy zbliżone pod względem liczebności grupy gospodarstw domowych, które przy przyjętych kryteriach odznaczają się relatywnie najgorszą sytuacją i w związku z tym uznano je za ubogie. Przeanalizowano również współwystępowanie poszczególnych form ubóstwa.

Notatkę opracował zespół pod kierunkiem Anny Bieńkuńskiej, Departament Badań Społecznych i Warunków Życia

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: