Przeczytaj także: Polacy a dziedzictwo kulturowe
Wnioski z badania „Kultura do.finansowania”
90% badanych instytucji słyszało o Programie Kultura, 21% aplikowało, a 8 % otrzymało dofinansowanie.
Wyzwania i problemy
1. Wkład własny
Jedną z przyczyn, którą polskie organizacje uważają za trudność Programu Kultura jest wymagany zbyt duży finansowy wkład własny (dla 34% badanych zebranie środków jest najtrudniejsze). Program Kultura wymaga 50% finansowego wkładu własnego. Jest on trudny do zdobycia tym bardziej, że na etapie wypełniania wniosku, nie ma pewności otrzymania grantu a w związku z harmonogramem Programu projekt wymaga planowania z dużym wyprzedzeniem. Dlatego ewentualne rozmowy ze sponsorami i pozyskiwanie dodatkowych funduszy zostają na tzw. „ostatnią chwilę”.
fot. mat. prasowe
Dlatego, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich organizacji i zwiększyć ich udział w Programie Kultura, należałoby obniżyć poziom wymaganego wkładu własnego, a także zwiększyć promocję i informację nt. możliwość pozyskania pieniędzy z innych źródeł. Rozwiązaniem byłoby też stworzenie programu / funduszu wspomagającego beneficjentów, gdyż obecny program Promesa Ministra KiDN czyni to tylko w ograniczonym zakresie. Poza tym nie istnieją inne specjalne środki (na przykład na poziomie samorządowym) uzupełniające wkład własny w projektach, które uzyskały dofinansowanie unijne.
2. Minimalna kwota grantu
W Programie Kultura minimalny grant na działania kulturalne, o który można wnioskować wynosi 50 000 euro. Przy tak wysokiej kwocie jednoznaczne jest, że wymagany wkład własny jest również wysoki co, jak zostało wspomniane, jest utrudnieniem dla wielu potencjalnych wnioskodawców a dla mniejszych organizacji jest to poziom niemożliwy do osiągnięcia.
W kolejnych edycjach Programu powinna istnieć możliwość otrzymywania niższych grantów na mniejsze projekty kulturalne.
3. Pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania
Jako główne źródło finansowania działalności, instytucje i organizacje najczęściej wskazywały fundusze MKiDN i samorządowe, a tylko pojedyncze instytucje poszukują możliwości pozyskania grantów z innych źródeł. Poza tym, w 70 % badanych instytucji pozyskiwaniem środków finansujących działalność zajmuje się osoba, która zajmuje inne stanowisko, a szukanie źródeł finansowania jest jej dodatkowym zajęciem, w 20% przypadków jest to ktoś kto akurat ma czas, a tylko w 10% osoba specjalnie zatrudniona do tego celu.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)