eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNiedbali pracownicy zmniejszają bezpieczeństwo IT

Niedbali pracownicy zmniejszają bezpieczeństwo IT

2012-12-06 11:51

Niedbali pracownicy zmniejszają bezpieczeństwo IT

Nowe technologie w pracy © Fotowerk - Fotolia.com

W ciągu ostatniego roku 3 na 4 dyrektorów IT zauważyło zwiększoną liczbę ataków zewnętrznych na dane firm, w których pracują. Jednak to nie hakerów informatycy boją się najbardziej lecz… swoich współpracowników. Zdaniem 37% respondentów Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzonego po raz 15-ty przez firmę doradczą Ernst & Young, niedbali bądź nieświadomi pracownicy to największe zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji w firmach lub instytucjach publicznych. Między innymi dlatego aż 45% dyrektorów IT uważa, że ograniczenie pracownikom dostępu do takich serwisów jak Facebook czy Twitter to sposób na poprawę bezpieczeństwa IT.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT: największe zagrożenie w ludziach

Z badania przeprowadzonego wśród 1850 respondentów, odpowiedzialnych głównie za działy IT i bezpieczeństwo informacji, wynika, że biznes nie nadąża za rewolucją technologiczną. Szefowie firm nadal w niewystarczającym stopniu dbają o bezpieczeństwo informacji i lekceważą zagrożenia wiążące się m.in. ze stosowaniem nowoczesnych technologii, w tym urządzeń mobilnych.

Zwiększona presja na wzrost zysków, redukcja kosztów i szybki rozwój technologii powodują, że bezpieczeństwo informacji jest wciąż mocno zaniedbanym obszarem działalności przedsiębiorstw. Poziom ryzyka informatycznego nieustannie rośnie, co potwierdzają liczby. Aż 77% respondentów badania przyznało, że w ciągu ostatniego roku zwiększył się poziom zagrożeń zewnętrznych, a 46% przyznało, że wzrasta również poziom zagrożenia będący skutkiem wewnętrznych zaniechań. Świadomość istnienia coraz większej ilości ryzyk niestety nie idzie w parze ze zwiększoną skłonnością do zabezpieczania danych w zorganizowany sposób. Aż 63% ankietowanych wskazało, że ich firmy nie mają formalnie opracowanej czy wdrożonej architektury bezpieczeństwa, a 70% jest świadoma, że stosowany system zabezpieczeń nie odpowiada w pełni potrzebom organizacji.

fot. Fotowerk - Fotolia.com

Nowe technologie w pracy

45% dyrektorów IT uważa, że ograniczenie pracownikom dostępu do takich serwisów jak Facebook czy Twitter to sposób na poprawę bezpieczeństwa IT.


Potencjał i zagrożenie w jednym: nieustanny marsz nowych technologii

Smartfony, tablety, media społecznościowe, cloud computing - w ostatnich latach nowe technologie stworzyły dla firm mnóstwo szans na rozwój, ale jednocześnie stały się przyczyną zwiększonego zagrożenia dla bezpieczeństwa informacji. Z badania Ernst & Young wynika, że firmy w niewystarczającym stopniu dbają o procedury chroniące dane.

- Nawet najlepsze procedury ochrony informacji będą bezwartościowe, jeżeli nie są we właściwy sposób wdrożone. W szczególności warto poświęcić dużą uwagę podnoszeniu świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa informacji, bo to właśnie „czynnik ludzki” jest najczęściej najsłabszym ogniwem systemów zabezpieczeń – mówi Michał Kurek, Starszy Menedżer w dziale Zarządzania Ryzykiem Informatycznym Ernst & Young.

Cloud computing staje się coraz bardziej powszechnym modelem zarządzania środowiskiem IT: w ciągu ostatnich dwóch lat podwoiła się liczba organizacji korzystających z przetwarzania w chmurze. 59% organizacji korzysta lub zastanawia się nad korzystaniem z cloud computingu, a jednocześnie aż 38% respondentów przyznało, że nie podjęło żadnych działań mających zmniejszyć ryzyko związane z używaniem tej technologii.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: