Sektor MSP a finansowanie innowacji
2012-12-06 13:02
Innowacje © Diseñador - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak pozyskać środki na innowacje?
Niebieski laser, wycieraczka samochodowa, świetlówka, kamizelka kuloodporna, walkie-talkie, wykrywacz min czy projektor kinowy to tylko kilka rewolucyjnych wynalazków, dzięki którym polscy innowatorzy zmienili życie miliardów ludzi na całym świecie. Nie byłoby to jednak możliwe bez ich determinacji oraz pieniędzy. Okazuje się, że zarówno wówczas, jak i dziś rodzimi wynalazcy, a także przedsiębiorcy napotykają na spore trudności w tym zakresie. Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Agencji Rozwoju Innowacji S.A. przez Agencję Praktycy.com wynika, że aż 69,3 procent badanych małych i średnich firm napotyka na duże lub bardzo duże trudności w pozyskaniu finansowanie na innowacje.fot. mat. prasowe
Stopień trudności pozyskania finansowania innowacji
W efekcie, dotychczas jedynie 12,2 procent z nich udało się wprowadzić nowoczesne rozwiązania technologiczne dzięki zdobytym funduszom z zewnętrznych źródeł.
fot. mat. prasowe
Cele na jakie firmy przeznaczały środki z finansowania zewnętrznego
Wśród planowanych przez firmy w najbliższym czasie wydatków, innowacje zajmują wysokie, drugie miejsce – 39,7 procent. – Wzrasta świadomość faktu, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, firma może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorcy wiedzą, że bez innowacji nie będą w stanie rozwijać biznesu i zwiększać zysków – mówi Szymon Gawryszczak, prezes zarządu Agencji Rozwoju Innowacji S.A. W kontekście finansowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych warto jeszcze zwrócić uwagę na zagadnienie „pozyskiwania wartości niematerialnej i prawnej”. To właśnie pod nim coraz częściej kryją się wydatki na patenty i licencje, czyli niezbędne elementy na drodze do wdrożenia innowacji.
fot. mat. prasowe
Cele na jakie firmy zamierzają przeznaczyć środki z finansowania zewnętrznego
Zdobycie funduszy wciąż nie jest łatwe
Zdecydowana większość (79 procent respondentów) spośród małych i średnich firm twierdzi, iż najbardziej zniechęcające w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na innowacje są skomplikowane procedury jego przyznawania. Kolejną trudnością są niejasne kryteria rozpatrywania wniosków (50,8 procent). Z kolei w samym procesie wdrażania innowacji: wysokie ryzyko niepowodzenia takiego projektu (29,8 procent) oraz duże koszty wdrożenia nowoczesnych technologii (25,8 procent) to czynniki, które często już na samym początku odstraszają od takiej inwestycji. Przedsiębiorcy widzą też problem w dużej liczbie firm, z którymi muszą konkurować o środki na innowacje (23,4 procent), a także małej, według nich, liczbie instytucji finansujących (22,6 procent).
fot. mat. prasowe
Utrudnienia w finansowaniu innowacji
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)