eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo IT: trendy 2013

Bezpieczeństwo IT: trendy 2013

2012-12-10 13:57

Bezpieczeństwo IT: trendy 2013

Zagrożenia bezpieczeństwa w 2013 r. według ekspertów Norton © fot. mat. prasowe

Firma Symantec, producent oprogramowania Norton, opublikowała swoje prognozy na rok 2013 dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Eksperci przewidują, że jednym z głównych zagrożeń w przyszłym roku pozostanie ransomware – złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego cyberprzestępcy blokują komputery ofiar i w zamian za przywrócenie ich funkcjonalności żądają „okupu”. Według ostrożnych szacunków, na tych działaniach przestępcy internetowi zarabiają ponad 5 mln dolarów rocznie.

Przeczytaj także: Trendy w branży IT w 2012r.

Poniżej przeczytać można prognozy na przyszły rok, analiza ta zawiera również wnioski na temat tego, jak zagrożenia bezpieczeństwa wpłyną na sposób korzystania z internetu przez państwa, organizacje i zwykłych użytkowników.

PIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH PROGNOZ DOTYCZĄCYCH BEZPIECZEŃSTWA internetowego W 2013 ROKU

1. CYBERKONFLIKT STAJE SIĘ NORMĄ

W roku 2013 i w latach kolejnych konflikty pomiędzy państwami, instytucjami i jednostkami będą odgrywać kluczową rolę w cyberprzestrzeni.

Firma Symantec, producent oprogramowania Norton, opublikowała swoje prognozy na rok 2013 dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Eksperci przewidują, że jednym z głównych zagrożeń w przyszłym roku pozostanie ransomware – złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego cyberprzestępcy blokują komputery ofiar i w zamian za przywrócenie ich funkcjonalności żądają „okupu”. Według ostrożnych szacunków, na tych działaniach przestępcy internetowi zarabiają ponad 5 mln dolarów rocznie.

Działalność szpiegowska prowadzona w sieci ma duże szanse powodzenia, a jednocześnie łatwo się jej wyprzeć. Rządy, które dotychczas tego nie rozumiały, miały okazję zobaczyć wiele przykładów tego zjawiska w ciągu ostatnich dwóch lat. Państwa lub grupy zorganizowane będą nadal używać cybertaktyk w celu uszkodzenia lub zniszczenia zabezpieczonych informacji i funduszy swoich ofiar. W 2013 r. pojawi się cyfrowy ekwiwalent „wymachiwania szablą” — państwa, organizacje, a nawet grupy jednostek będą wykorzystywać cyberataki do zademonstrowania swojej siły.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia bezpieczeństwa w 2013 r. według ekspertów Norton

W miarę zanikania działalności przestępczej opartej na fałszywych programach antywirusowych (scareware), będzie się rozprzestrzeniać jej nowy, bardziej niebezpieczny model — ransomware


2. RANSOMWARE TO NOWy SCAREWARE

W miarę zanikania działalności przestępczej opartej na fałszywych programach antywirusowych (scareware), będzie się rozprzestrzeniać jej nowy, bardziej niebezpieczny model — ransomware.

Ransomware nie ogranicza się do oszukiwania ofiar — ono je zastrasza. Ten „model biznesowy” był już wykorzystywany wcześniej, ale borykał się z tymi samymi ograniczeniami, co porwania w świecie realnym - nigdy nie było dobrego sposobu na przekazanie okupu. Cyberprzestępcy znaleźli rozwiązanie tego problemu w postaci płatności online. Obecnie, w celu okradzenia swoich ofiar, mogą używać siły zamiast oszustw. Jako że skłonienie ludzi do fizycznego przekazania pieniędzy nie jest już konieczne, możemy się spodziewać, że metody wyłudzeń staną się bardziej bezwzględne i destruktywne.

W 2013 r. napastnicy będą używać bardziej profesjonalnych komunikatów ransomware, które wykorzystają szantaż emocjonalny w celu zmotywowania ofiar i utrudnią powrót do normalności w przypadku niezastosowania się do ich poleceń. Więcej na temat ransomware można przeczytać w opracowaniu „Ransomware: A Growing Menace”.

3. MADWARE - REKLAMOWE SZALEŃSTWO

Mobilne oprogramowanie typu adware jest uciążliwe, zakłóca korzystanie ze smartfonów i tabletów oraz może udostępniać cyberprzestępcom szczegóły dotyczące lokalizacji, dane kontaktowe i identyfikatory urządzeń mobilnych. Oprogramowanie to wkrada się do systemu podczas pobierania aplikacji i często wysyła ikony wyskakujące na pasku powiadomień, zmienia ustawienia przeglądarki oraz gromadzi informacje o użytkowniku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: