Przeczytaj także: Polskie media a Euro 2012
OZE w internecie
Na temat odnawialnych źródeł energii napisano w internecie 13,3 tys. Najwięcej publikacji pojawiło się w październiku, najmniej w sierpniu. Średnia miesięczna liczba materiałów oscylowała około 2 - 2,5 tys.
Ustawa, czyli dzieje się w sprawie OZE
Ustawa zapowiedziana, przygotowana, a następnie poprawiana przez Ministerstwo Gospodarki, została przez media odnotowana, opisana i pod wieloma aspektami skrytykowana. Media informowały, że przeciw niektórym zapisom ustawy protestuje Tauron, inne uznane zostały za potencjalną przyczynę kresu inwestycji w energetykę wiatrową. Szacunki, spekulacje, obawy i analizy dotyczące ustawy pojawiły się w prawie tysiącu publikacji prasowych i 1,9 tys. internetowych. „Oby Polski nie opanowało szaleństwo OZE” – wyraził obawę Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych. Wiele publikacji sugeruje, że OZE i dla państwa, i dla obywatela, a nawet dla Unii Europejskiej to nie jest rozwiązanie opłacalne. Stąd zapewne niepewność i sporo zastrzeżeń – głównie na tle finansowym, z którymi spotyka się nowa ustawa. Jednocześnie OZE na stałe wpisało się w zapowiadane przez media strategie rozwoju miast i gmin, jak choćby Kraśnika.
fot. mat. prasowe
Publikacje internetowe nt. odnawialnych źródeł energii
Na temat odnawialnych źródeł energii napisano w internecie 13,3 tys. Najwięcej publikacji pojawiło się w październiku, najmniej w sierpniu. Średnia miesięczna liczba materiałów oscylowała około 2 - 2,5 tys.
Wiatraki – medialna twarz OZE
„Protesty przeciwko budowie wiatraków - Zielona Góra” – relacjonuje Gazeta Lubuska, „Spór mieszkańców Nowych Skalmierzyc z inwestorami farm wiatrowych” – informuje Życie Kalisza. Wiatraki wzbudzają najwięcej emocji – w analizowanym okresie pojawiło się na ich temat około 1,3 tys. publikacji w prasie i 5,5 tys. w Internecie. Na tę znaczną liczbę artykułów składają się nie tylko relacje z protestów – choć było ich sporo. 160 artykułów prasowych i 170 internetowych dotyczyło na przykład Forum Energetyki Wiatrowej, zaś niemal 260 materiałów prasowych i 55 internetowych zawierało wnioski z raportu PwC na temat wpływu nowej ustawy o OZE na energetykę wiatrową w Polsce.
fot. vencav - Fotolia.com
Odnawialne źródła energii
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie było dnia bez publikacji prasowej na temat odnawialnych źródeł energii. W Internecie średnia dzienna porcja artykułów o OZE w tym okresie wynosiła 75.
Małe OZE odbierane pozytywnie
Małe instalacje OZE pojawiają się w mediach rzadziej, ale w bardziej optymistycznym kontekście. Kilkanaście publikacji prasowych i niemal 400 internetowych informowało o zapisach ustawy o OZE – pozytywnych dla małych instalacji, o dotacjach państwa i UE dla rolników modernizujących gospodarstwa za pomocą mikro i małych instalacji OZE. Należy zwrócić też uwagę na zero-energetyczne domy, które mogą otrzymać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W efekcie odnieść można wrażenie, że społeczeństwo jest podzielone na tych, którzy inwestują w odnawialne rozwiązania w skali mikro, dla własnych zysków, oraz tych, którzy żyją w lęku przed koniecznością mieszkania w pobliżu dużej inwestycji energetycznej.
Informacje o raporcie:
Analizę wykonano na podstawie ponad 15 358 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów, w których pojawiły się odnawialne źródła energii. Raport obejmuje materiały od 1 czerwca do 27 listopada 2012 r.
Nina Olszewska, starsza specjalistka analiz przekazów mediowych
![Pomoc dla Ukrainy. 900 tys. postów w mediach społecznościowych w 6 dni [© pixabay.com] Pomoc dla Ukrainy. 900 tys. postów w mediach społecznościowych w 6 dni](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pomoc-dla-Ukrainy/Pomoc-dla-Ukrainy-900-tys-postow-w-mediach-spolecznosciowych-w-6-dni-243807-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)