Inflacja XI 2012
2012-12-14 12:59
Zakupy © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inflacja X 2012
Listopad to drugi z kolei miesiąc br., w którym odnotowano wzrost cen żywności (o 0,5%, wobec 0,7% w październiku br.). Najbardziej podrożały warzywa (o 6,8%), przetwory makaronowe (o 1,0%) i tłuszcze zwierzęce (o 0,7%). Odnotowano wzrost cen przetworów młynarskich (o 0,5%) oraz artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (o 0,3%), w tym jaj – o 0,4%, serów – o 0,3%, przy utrzymujących się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu cenach mleka. Więcej niż w październiku br. konsumenci płacili także za tłuszcze roślinne (o 0,2%). Ceny mięsa pozostały przeciętnie na poziomie zbli-żonym do obserwowanego przed miesiącem. W piątym z kolei miesiącu br. taniał drób (o 1,8%). Wzrosły ceny wędlin (o 0,5%) i mięsa wołowego (o 0,3%). Ceny mięsa wieprzowego utrzymały się natomiast na poziomie notowanym w październiku br. Konsumenci mniej niż w poprzednim miesiącu płacili za owoce (o 2,2%) i cukier (o 0,4%). W listopadzie br. napoje bezalkoholowe podrożały przeciętnie o 0,1%, w tym soki i herbata – po 0,5%. Ceny wód mineralnych lub źródlanych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w październiku br. płacono natomiast za kawę – o 0,2%. Napoje alkoholowe podrożały o 0,2%, a wyroby tytoniowe o 0,1%.W listopadzie br., ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,3% i 0,1% niższym niż w poprzednim miesiącu.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w listopadzie br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę oraz wywóz nieczystości (śmieci) pozostały przeciętnie na poziomie zanotowanym w poprzednim miesiącu. W nieznacznym stopniu podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii były wyższe niż w październiku br. przeciętnie o 0,1%, głównie w wyniku wzrostu cen energii cieplnej (o 0,4%). Towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego potaniały o 0,1%. Mniej płacono za meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,3%), a także środki do prania i czyszczenia (o 0,1%).
Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w październiku br. o 0,4%. Więcej należało zapłacić za artykuły farmaceutyczne (o 0,6%), usługi stomatologiczne (o 0,3%), a także lekarskie (o 0,2%).
fot. pressmaster - Fotolia.com
Ceny w zakresie transportu w porównaniu z październikiem br. obniżyły się o 1,2%. Po podwyżkach cen notowanych od sierpnia br., w drugim z kolei miesiącu, niższe były ceny paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,4%). Obniżyły się ceny benzyn silnikowych – o 3,2%, oleju napędowego – o 1,2%, przy wzroście cen gazu ciekłego – o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,2% niższych niż w poprzednim miesiącu. Wyższe niż przed miesiącem były natomiast opłaty za usługi transportowe (o 1,4%).
Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w poprzednim miesiącu. Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 1,6%).
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w październiku br. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na dalsze obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 1,1%), w tym za granicą – o 1,5%, a w kraju – o 1,1%. Potaniał sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,6%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić natomiast za usługi w zakresie kultury (o 0,3%), a także rekreacji i sportu (o 0,2%).
W listopadzie br. opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w październiku o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny w restauracjach i hotelach.
fot. mat. prasowe
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych 2011-2012
Spośród innych towarów i usług, w listopadzie br. podrożały środki do higieny osobistej (o 0,4%). Więcej niż przed miesiącem należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,3%) oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,2%). Niższe niż w październiku br. były z kolei ceny w zakresie ubezpieczeń (o 0,2%).
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 2,8% (wobec wzrostu o 3,4% w październiku br.) i znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 pkt proc.). Największy wpływ na ukształ-towanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 4,3%), wzrost cen żywności (o 4,0%), a także towarów i usług w zakresie transportu (o 3,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,12 pkt proc., 0,88 pkt proc. i 0,28 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8%) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,23 pkt proc.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)