Świat: wydarzenia tygodnia 50/2012
2012-12-16 12:34
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 49/2012
- PKB Japonii spadł w III kw. 2012 r. o 3,5 proc. r/r (wobec spadku o 0,1 proc. w II kw.) i o 0,9 proc. kw/kw.
- W listopadzie chiński eksport wzrósł o 2,9 proc. r/r (w październiku było to 11,6 proc.). Listopadowy import pozostał bez zmian licząc r/r (w październiku wzrost wyniósł 2,4 proc. r/r). Listopadowa nadwyżka w handlu wyniosła 19,63 mld USD (w październiku nadwyżka była na poziomie 32,05 mld USD.
- Według prognozy Fed-u w 2013 wzrost PKB wyniesie o 2,3 do 3 proc., a w 2014 roku wyniesie 3-3,5 proc. Stopa bezrobocia w USA wyniesie średnio od 7,4 do 7,7 proc. w czwartym kwartale 2013 roku. Pierwsza podwyżka stóp proc. w USA nastąpi w 2015 r. Projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.
- Według prognoz w 2013 gospodarka chińska odzyska równowagę i będzie rozwijać się w tempie ok. 8 proc. rocznie.
- W USA wskaźnik CPI liczony r/r wyniósł w listopadzie 1,8 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii - 1,9 proc. Inflacja bazowa, a więc wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła w listopadzie 0,1 proc. m/m.
- Rezerwa Federalna uchwaliła dodatkowy skup obligacji skarbowych. Bank centralny USA rozpocznie w styczniu skup obligacji wartych 45 mld USD miesięcznie, który zastąpi skup aktywów, o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasającej w grudniu operacji twist. Jednocześnie będzie kontynuowany program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Oznacza to, że Fed będzie skupował miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.
- Według Fed produkcja przemysłowa w USA wzrosła w listopadzie br. o 1,1% m/m (po spadku o 0,7% m/m w październiku). Produkcja sektora przetwórczego spadła o 1,1% po spadku o 1,0% w poprzednim miesiącu.
- Według agencji Fitch niskie ceny gazu łupkowego nie wpłyną w znaczącym stopniu na ceny ropy i gazu na rynkach Europy i Afryki (na ich obniżkę). W Europie kontraktowe ceny gazu są bowiem związane z cenami ropy, a jej ceny w 2013 roku będą powyżej 100 USD/baryłkę. Agencja ocenia, że w Europie spadnie zapotrzebowanie na ropę, lecz nie wpłynie to na rynek światowy, bo rosnąć będzie popyt ze strony krajów rozwijających się. W dalszym ciągu w przyszłym roku ryzyko będzie zależało od rozwoju sytuacji związanej z Iranem.
- Zakończyła się Światowa Konferencja Międzynarodowej Telekomunikacji (WCIT-12 - World Conference on International Telecommunications) w Dubaju. Zaproponowane Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne (ITR) zaakceptowało 89 państw, a 55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania. Odmawiający odrzucili poprawki zgłoszone m.in. przez kraje arabskie, Chiny czy Rosję uważając, że są one nieprecyzyjne i mogą być wykorzystane do kontroli treści w internecie. Przyjęty dokument będzie obowiązywał od 1 stycznia 2015 roku.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA wg. NARODOWEJ RADY WYWIADU USA
Narodowa Rada Wywiadu Stanów Zjednoczonych (National Intelligence Council) w swoim raporcie pt. "Global Trends 2030: Alternative Worlds", przedstawia różne prognozy dotyczące zmian w polityce i gospodarce światowej w ciągu najbliższych dwóch dekad. Oto główne wnioski z tego raportu:
- Optymistyczna jest prognoza zmniejszenia się obszaru biedy i wzrost klasy średniej na całym globie. Napęd tym procesom rozwojowym będzie nadawała powszechność edukacji i służby zdrowia oraz rozwój nowych technologii.
- Do 2030 r. zmieni się układ sił na świecie. Główna zmiana będzie rezultatem różnic w tempie wzrostu gospodarczego. W wyniku Azja wyprzedzi Europę i Amerykę Północną razem wzięte! Stany Zjednoczone pozostaną supermocarstwem, co umożliwi im utrzymanie dużego wpływu stabilność polityczną w świecie i
uniknięcie chaosu i anarchii.
- Należy liczyć się z konsekwencjami zmian demograficznych, a przede wszystkim konsekwencja starzenia się społeczeństw. Dotyczyć to będzie głównie Europy, ale zjawisko to wystąpi w krajach azjatyckich takich jak Korea Płd. i Tajwan. Może to otworzyć procesy migracyjne i będą one miały charakter globalny. Bogate kraje będą musiały ułatwić migrację ludzi z krajów rozwijających się.
- Zmieni się struktura wg miejsc zamieszkania. Dziś w miastach żyje 50 proc. populacji, a za dwadzieścia lat wskaźnik ten wzrośnie do 60 proc. Ludzie w miastach za dwadzieścia lat będą tworzyli 80 proc. PKB. Rozwój procesów urbanizacyjnych będzie najbardziej widoczny w Afryce, wyprzedzając Azję - obecnego lidera.
- Energetyka będzie oparta na gazie, a w USA na gazie łupkowym, który zaspokoi potrzeby krajowe i będzie eksportowany. Możliwe jest załamanie się rynku ropy. Konieczność jej wydobycia z mało dostępnych i drogich w eksploatacji złóż pogorszy amerykański bilans handlowy i tempo ekspansji gospodarczej. Pogorszy się sytuacja krajów opartych na eksporcie ropy.
Raport zwraca uwagę na możliwość wystąpienia w Europie i w strefie euro negatywnych procesów kryzysowych. W krańcowym przypadku NIC przewiduje wystąpienie Grecji ze strefy euro, czego skutkiem moga być straty ośmiokrotnie wyższe, niż wywołane bankructwem Lehman Brothers. Raport zwraca też uwagę na przenoszenie się ludności muzułmańskiej do Europy co w konsekwencji spowoduje wzrost jej udziału z 4,1% w 2012 r. do 8% w 2030 r.
Jacek OKULARCZYK
MAXIMUS-KONSORCJUM BIZNESOWE
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)