eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski

Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski

2012-12-18 12:31

Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski

Przemysł motoryzacyjny © Rainer Plendl - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jones Lang LaSalle wraz z partnerami merytorycznymi: Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Ernst & Young i Hays Poland, prezentuje raport "Made in Poland. Investor’s Guide for Manufacturing Companies". Opracowanie stanowi źródło informacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych planujących rozpoczęcie działalności w Polsce. Raport szczegółowo opisuje kluczowe elementy procesu inwestycyjnego oraz zawiera analizę sektora, rynku pracy, transparentnego rynku nieruchomości oferującego atrakcyjne powierzchnie magazynowo – przemysłowe, form pomocy publicznej, a także procedur uruchamiania działalności.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Polski największa w regionie

John Duckworth, Dyrektor Zarządzający w Europie Środkowo – Wschodniej, Jones Lang LaSalle, podsumowuje: “Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla biznesu i ewenementem na skalę europejską. Podczas gdy gospodarki innych państw kontynentu znalazły się w fazie stagnacji, a nawet recesji, Polska w ostatnich 5 latach nieprzerwanie odnotowywała wzrost. Po niecałych 20 latach jesteśmy u progu wejścia do pierwszej dwudziestki światowych gospodarek. Liczba ludności wynosząca około 38 milionów osób tworzy szeroki rynek wewnętrzny, charakteryzujący się szybkim wzrostem poziomu konsumpcji. Te atuty w połączeniu ze stabilną sytuacją polityczną, dostępnością wykwalifikowanych kadr, korzystną relacją kosztów do jakości pracy, rozwijającą się infrastrukturą transportową oraz dostępnością grantów i pomocy publicznej określają bardzo mocną pozycję Polski jako lokalizacji również dla azjatyckich i amerykańskich firm produkcyjnych planujących ekspansję na europejskich rynkach. W ten sposób Polska przejmuje rolę łącznika i platformy pomiędzy regionem Europy Środkowo – Wschodniej a rynkami zachodnimi”.

Sławomir Majman, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, dodaje: „Wyraźnie widać, że skołatana kryzysem Europa dostrzega w Polsce spokojną przystań dla projektów obliczonych na dziesiątki lat. Przyszłość inwestycji w Polsce to przede wszystkim inwestycje produkcyjne niż kapitałowe. Co ważne, inwestorzy nie szukają już w Polsce robotników stojących przy taśmach po krótkim przeszkoleniu, ale coraz częściej wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Naszym celem jest utworzenie bazy produkcyjnej dla jak największej liczby przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze nowych technologii. 60% inwestycji z kapitałem zagranicznym zrealizowanych w zeszłym roku w Polsce przy współpracy z PAIiIZ, to wysoko zaawansowane technologicznie inwestycje produkcyjne. Czołową grupą inwestorów zagranicznych obsługiwanych przez Agencję są przedsiębiorcy z sektora motoryzacji. Jesteśmy pierwszym w Europie producentem i eksporterem części i komponentów samochodowych. Polska oferuje znakomite położenie geograficzne, duży rynek wewnętrzny, wykształconą kadrę, a przede wszystkim towar unikatowy w czasach kryzysu – stabilność gospodarczą. To dlatego Financial Times ulokował Polskę na pierwszym miejscu w Europie i trzecim na świecie w rankingu najlepszych lokalizacji dla inwestycji w sektorze produkcyjnym”.

fot. Rainer Plendl - Fotolia.com

Przemysł motoryzacyjny

60% inwestycji z kapitałem zagranicznym zrealizowanych w zeszłym roku w Polsce przy współpracy z PAIiIZ, to wysoko zaawansowane technologicznie inwestycje produkcyjne.


Rynek pracy

Robert Błażyca, Dyrektor Regionalny, Hays Poland, analizuje: „Rynek pracy w Polsce charakteryzuje dostępność do wykwalifikowanej kadry, relatywnie niskie koszty zatrudnienia, a jednocześnie wysoka kultura pracy przekładająca się bezpośrednio na jej jakość. Co istotne dla sektora, od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie młodych osób kształceniem o profilu technicznym oraz zawodowym. Dzięki czemu potencjał kadrowy firm produkcyjnych zwiększa się. Dyrektorzy Personalni dostrzegają wzrost kompetencji dostępnych na rynku oraz pozytywne zmiany w programach nauczania, które idą w parze ze wzrostem oraz zmianą profilu działalności organizacji. Jednocześnie to właśnie dostęp do kadr spełniających wymogi przedsiębiorstw oraz działanie wspierające innowacyjność są motorem i warunkiem dalszego rozwoju sektora”.

Trzy główne czynniki z obszaru szeroko pojętego HR decydujące o potencjale inwestycyjnym danej lokalizacji to koszty zatrudnienia, dostępność kadr i jakość samej pracy. Koszt godziny pracy w Polsce wynosi około 7,1 euro i jest niższy niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. Miesięczne wynagrodzenie w sektorze produkcyjnym waha się pomiędzy 350 - 475 euro na stanowiskach produkcyjnych (praca fizyczna), a 3 100 - 6 675 euro na stanowiskach wyższego szczebla (stanowiska menedżerskie).

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztów pracy (godzina) w wybranych krajach europejskich (w euro)

Koszt godziny pracy w Polsce wynosi około 7,1 euro i jest niższy niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech.


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: