Polscy inżynierowie a czas poszukiwania pracy
2012-12-29 00:05
Poszukiwanie pracy © teracreonte - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy inżynierowie a punktualność
Poszukiwanie pracy to proces, który może zająć nawet kilka miesięcy. Czasem jest on naszą dobrowolną decyzją, chęcią rozwoju, podejmowania nowych wyzwań. Innym razem to konieczność. Utrata pracy, bądź planowana redukcja etatu mogą być przyczyną poszukiwania nowego pracodawcy. Optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym na zachowanie komfortu psychicznego, stabilnej sytuacji finansowej, byłoby jak najszybsze znalezienie pracy. Jak wygląda to w rzeczywistości?Największą liczbę głosów w sondzie odnotowano przy najdłuższym okresie. Ponad 29% ankietowanych deklaruje, iż spodziewany czas poszukiwania pracy to ponad 1 rok. Obecnie, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną oraz wysoki wskaźnik stopy bezrobocia, nie wystarczy wysłanie kilku aplikacji. Liczba kandydatów ubiegających się o dane stanowisko sprawia, iż sam proces poszukiwania przedłuża się. Czas weryfikowania dokumentów, spotkania z wyselekcjonowanymi kandydatami oraz podjęcie ostatecznej decyzji nie rzadko trwa kilka tygodni. Z drugiej zaś strony, należy pamiętać, iż część specjalistów decydując się na zmianę pracy, szuka lepszej oferty. To także wiąże się z dłuższym procesem poszukiwań atrakcyjnej propozycji.
Ponad 23% ankietowanych zadeklarowało, iż poszukiwanie pracy zajmuje obecnie od 6 miesięcy do 1 roku. Pracodawcy ze względu na kryzys ekonomiczny i niestabilną sytuację zawieszają poszukiwania. Często starają się także minimalizować koszty i dokonując zmian wewnątrz firmy szukać oszczędności. Absolwenci dłużej muszą poszukiwać pracy. Brak doświadczenia zmniejsza ich szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. Chwilowym rozwiązaniem jest poszukiwanie stażu, który z czasem może zaowocować umową o pracę.
Należy także zaznaczyć, iż zdarzają się sytuacje, kiedy rekrutacja trwa kilka miesięcy. Firma, walcząc o intratny kontrakt, rozpoczyna poszukiwania kandydatów. Dopiero pozytywna decyzja pociągnie za sobą kolejne działania, w tym przypadku docelowe zatrudnienie dodatkowych pracowników.
fot. teracreonte - Fotolia.com
Poszukiwanie pracy
Kolejne dwie grupy ankietowanych wybrały zbliżone odpowiedzi. Warianty pomiędzy 1 do 3 miesięcy oraz 3 do 6 miesięcy zyskały podobną liczbę głosów. Na każdą z odpowiedzi zagłosowało ponad 21% ankietowanych. Prawdopodobnie są to specjaliści, którzy posiadają doświadczenie w dobrze rozwijających się branżach. Są ekspertami w swojej dziedzinie. Jakość ich pracy oraz zdobyte doświadczenie bezpośrednio przekłada się na zyski firmy. W grupie tej mogą znaleźć się osoby młode, które nie mają jeszcze zbyt wygórowanych oczekiwań. Wiedzą, w jakim obszarze chciałyby się rozwijać, ale muszą jeszcze zdobyć doświadczenie.
fot. mat. prasowe
Czas poszukiwania pracy
Tylko 4,2% specjalistów wskazało, iż poszukiwanie pracy zajmuje im mniej niż 1 miesiąc. Jest to wyjątkowa grupa bardzo doświadczonych specjalistów, których umiejętności są poszukiwane i jednocześnie bardzo rzadkie. Grupa ta jest oczywiście zależna od aktualnych zapotrzebowań i trendów panujących na rynku. Jeżeli dana branża rozwija się, nawet w czasie kryzysu, jej specjaliści nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. W grupie tej mogli znaleźć się także absolwenci kierunków zamawianych, o których pracodawcy walczą już w trakcie studiów.
Nie można jednoznacznie określić, jak szybko inżynierowie i informatycy znajdują zatrudnienie. Bardzo dużo zależy od indywidualnych czynników - doświadczenia, wykształcenia, znajomości języków obcych, elastyczności. Drugim czynnikiem, równie ważnym jest aktualny stan gospodarki. Warto uzbroić się w cierpliwość, zaplanować działania i nie poddawać się.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)