eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetEwolucja złośliwego oprogramowania 2012

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2012

2012-12-26 00:10

Przeczytaj także: Złośliwe oprogramowanie. Ransomware uderza w dyski NAS


Z grupy niskiego ryzyka wypadły wszystkie państwa europejskie i składa się teraz wyłącznie z państw afrykańskich. Warto zauważyć, że państwa, które przesunęły się do grupy niskiego ryzyka na podstawie poziomu zagrożenia podczas surfowania po Sieci, nadal znajdują się w grupach maksymalnego lub wysokiego ryzyka ze względu na współczynnik infekcji. Powodem, dla którego mieszczą się w grupie niskiego ryzyka w pierwszym przypadku, jest to, że w państwach tych internet nadal nie jest wystarczająco dobrze rozwinięty i w celu wymiany plików powszechnie wykorzystuje się dyski przenośne. W efekcie, zagrożenia sieciowe rzadko pojawiają się na naszych radarach w tych państwach, podczas gdy wirusy i robaki, które rozprzestrzeniają się za pośrednictwem urządzeń USB i zainfekowanych plików, stanowią zagrożenie dla ogromnej liczby użytkowników.

Średni globalny poziom zagrożenia internetowego wzrastał przez dwa lata z rzędu, osiągając w 2012 roku 34,7% - o 2,4% więcej niż w 2011 roku. W ciągu omawianego roku jeden na trzech użytkowników internetu na świecie był celem ataku komputerowego przynajmniej raz w roku.

Zagrożenia lokalne

Oprócz infekcji sieciowych interesujące są również dane dotyczące wykrywania szkodliwego oprogramowania na maszynach użytkowników lub nośnikach wymiennych podłączonych do komputerów – urządzeniach USB, kartach pamięci aparatów i telefonów, zewnętrznych dyskach twardych. Zasadniczo, statystyki te odzwierciedlają poziom infekcji komputerów osobistych w różnych państwach na świecie.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia lokalne

Infekcja szkodliwym oprogramowaniem dotknęła dziewięciu na 10 komputerów w Sudanie i Bangladeszu przynajmniej raz w ciągu roku


Ranking Top 20 dla 2012 roku tworzą państwa afrykańskie i azjatyckie. Od zeszłego roku sytuacja w krajach, które najwyżej uplasowały się w rankingu, nie uległa poprawie. Tak jak w 2011 roku, infekcja szkodliwym oprogramowaniem dotknęła dziewięciu na 10 komputerów w Sudanie i Bangladeszu przynajmniej raz w ciągu roku. Ponadto brak kultury promującej ochronę antywirusową oraz bardzo ograniczona wiedza dotycząca potencjalnych zagrożeń komputerowych sprawia, że komputery w tych państwach są bardzo podatne na szkodliwe oprogramowanie.

Pod względem poziomu lokalnych zagrożeń państwa można podzielić na następujące kategorie:
  • Maksymalnego ryzyka (ponad 75%): siedem państw z Azji i Afryki, łącznie z Indiami (75,2%) i Bangladeszem (99,7%), które zaklasyfikowały się również do grupy wysokiego ryzyka związanego z surfowaniem po internecie.
  • Wysokiego ryzyka (56-74,9%): 41 państw, w tym Indonezja (64,7%), Etiopia (58,2%) i Kenia (58%).
  • Średniego ryzyka (35-55,9%): %): 67 państw, łącznie z Chinami (52,7%), Kazachstanem (52,6%), Rosją (48,7%), Turcją (48,67%), Brazylią (43,5%), Koreą Południową (39,8%), Hiszpanią (39,8%), Portugalią (35,8%) i Litwą (35,7%).
  • Niskiego ryzyka (0-34,9%): 38 państw, w tym Stany Zjednoczone (33,3%), Francja (32,8%), Wielka Brytania (30,9%), Łotwa (31,4%) i Belgia (27,2%). W zeszłym roku w grupie tej znajdowało się zaledwie 14 państw; w 2012 jej liczebność wzrosła prawie trzykrotnie. Zmiany te spowodowane są głównie stopniowym wymieraniem wirusów starej szkoły robaków autorun.

poprzednia  

1 ... 7 8 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: